UČIMO O OVISNOSTIMA: Cuga je tuga!

Nastava biologije ne mora biti uvijek priča o biljkama i životinjama, već može biti prilika da se upoznamo s čovjekom i opasnostima koji nam prijete. Tako smo učiteljica biologije Sonja Grgac i naš 8. b razred iskoristili biologiju kako bismo razgovarali o temi građanskog i zdravstvenog odgoja – o ovisnostima!

Rezultat našeg razgovora i promišljanja bili su plakati koje smo izrađivali i na kojima smo predstavili osnovne karakteristike i probleme ovisnosti. Svaka je grupa trebala obraditi različite tipove ovisnosti. Neki su se bavili ovisnosti o cigaretama, neki o alkoholu, neki o drogama, a neki o lijekovima. Osim što je bilo poučno, bilo je i jako zabavno. Ponovili smo sve opasnosti koje nam prijete od ovisnosti i istaknuli smo posljedice koje nam prijete. Iako smo većinu toga znali, bilo je korisno to ponoviti.

O cigaretama smo naučili da jako štete plućima i ostalim organima te da nisu zdrave ni za pušača, ni za ljude koji se nalaze u njihovoj blizini. Vrlo štete trudnicama i oštećuju plod. Pušenje može prouzročiti rak grla i pluća. U Hrvatskoj godišnje od raka pluća umre 2300 osoba, a od toga je 96% pušača.

Droga je prirodna supstanca koja utječe na promjene u fizičkim i psihičkim funkcijama. Višekratna uporaba dovodi do stanja ovisnosti. Jako šteti mozgu. U Hrvatskoj od posljedice umiranja droge godišnje umre oko 150 ljudi. Neke droge čak i nakon jedne uporabe mogu uzrokovati smrt.

Alkohol je grupa organskih spojeva, a koristi se kao otapalo. Dugotrajno uzimanje dovodi do alkoholizma. Oštećuje jetru, želudac, bubrege i ostale organe. Posljednjih nekoliko godina znatno se povećao broj mladih koji konzumiraju alkohol. Alkohol loše utječe na ovisnika, ali i na sve ostale ljude u njegovoj okolini, osobito na obitelj i posao.

Lijekovi su vrlo rašireni u svijetu i često se zloupotrebljavaju u svrhu izazivanja osjećaja ugode. Najpoznatiji su sedativi i anelgetici.

Dora Akmačić, Lucija Matešić i Analena Kovač, 8. b

objavio: Krešo Urek   datum: 23. 1. 2015.

7. d razred:

utorak, 26. 3., u 18.30 sati u učionici broj 14.

« Ožujak 2024 »