DAN JABUKA: Od jabuke do savijače i kompota!

Jesen je jedno od najljepših godišnjih doba, ali ne zbog kiša i magli, već upravo zbog obilja plodova koje svi volimo. Jedan od najukusnijih i najpopularnijih plodova je plod jabuke. Dan jabuka slavimo 20. listopada, a u nižim razredima ove su godine učenici napravili prave poslastice i delikatese.

Učenici 2. d razreda i njihova učiteljica Marijana Tečić u školskoj su blagovaonici napravili pet velikih tepsija savijača od jabuka. To je bila prava mala proizvodnja – jabuke su se gulile, ribale, savijale te na kraju i ispekle. Učenici 2. a razreda i njihova učiteljica Marija Sekur Harcet odlučili su se za razredno kuhanje jabuka i napravili odličan kompot kojim su se i osladili.

Osim toga, jabuke su služile za učenje matematike, recitirale prigodne pjesmice i čitali prigodni tekstovi na temu jabuka, izrađivali su se panoi i plakati kojima su učenici isticali vrijednost i važnost jabuke u čovjekovu zdravlju.

U nastavku pročitajte učeničke osvrte i dojmove s radionica:

Savijača od jabuka

Danas sam s razredom pravio savijaču od jabuka. Pomogle su nam učiteljice iz drugih razreda. Morali smo donijeti jednu do dvije jabuke, ribež, pregaču, kist za mazanje. Morali smo pitati mame kako se to radi. Napravili smo smjesu ode ribanih jabuka. Učiteljica nam je pomogla otvoriti kore. Na kore smo stavili smjesu od jabuke. Namazali smo kore i stavili. Kada smo bili gotovi, stavili smo u protvanj i u pećnicu da se peče. Pričekali smo da se savijača ispeče. Meni je bilo odlično.

Lovro Riha, 2. d

U ponedjeljak, 20. 10. čim sam došla u školu, pošli smo u školsku kuhinju. I tamo smo pravili savijaču od jabuka. Bili smo raspoređeni u četiri grupe. Ja sam bila u grupi s Dominikom, Mihaelom, Dorom, Karlom i Matijom. Malo nam je pomagala i Dominikova mama. Ja samo donijela 2 jabuke, nož i četkicu za mazanje kora. Za savijaču su nam bili potrebni: jabuke, šećer, cimet, kore za savijače, malo limu na i ulja. Na nj smo stavili drugu koru i namazali uljem. Na tu koru stavili smo izribane jabuke pa smo koru zamotali. Tako zamotanu savijaču stavili smo u nauljenu tepsiju.  Na kraju smo imali 5 savijača koje smo stavili peći. Dok su se savijače pekle, mi smo bili u razredu. Kada je naša savijača bila pečena, otišli smo u kuhinju da je probamo. Učiteljica je dala svakome po komad naše savijače. Bila je jako fina i ukusna. Tako ukusnom savijačom počastili smo kuharice i spremačice. Ja sam i mami pomagala praviti kolače. Ali ova savijača bila mi je posebna zato što sam je radila s mojim prijateljima. Baš je bila fina.

Ana Matoš, 2. d

Ja sam s Kristinom, Lukom, Tinom, Martom i Franom radila savijaču od jabuka. Trebali smo donijeti jednu ili dvije jabuke, kist, pregaču i ribež. Oprali smo ruke i otišli u kuhinju. U kuhinji smo radili savijaču od jabuka. Kad se ispekla, pojeli smo cijelu savijaču. Volim dane jabuka!

Fran Vicić, 2. d

Danas smo radili savijaču od jabuka. Prvo smo trebali oguliti i izrezati jabuke. Trebalo nam je tijesto, jabuke, krušne mrvice, šećer, cimet, ulje, šećer u prahu. Antonijina baka nam je pomogla raditi savijaču. Kuharice su stavile savijaču u pećnicu. Kad se ispekla, jeli smo je Bila mi je ukusna.

Mia Jelović, 2. d

Dan jabuka

Kada smo došli u školu, učiteljica je započela raditi sok od jabuka, a neki su učenici donijeli kolače i jabuke. Prvi sat radili smo ukras na papiru u obliku jabuke. Drugi sat počastili smo se, a treći sat smo se natjecali. Naša je ekipa izgubila.

Lana Bagarić, 2. a

Na danu jabuka svi smo se razveselili kolačima i natjecateljskim igrama. Dok smo rješavali zadatke i slušali pjesme, naša učiteljica radila je kompot. Kad smo završili sa zadacima, okupili smo se oko kolača i sokova. Radili smo jabuke tako da smo ih stavili na olovke. Dok smo svi to napravili, zaigrali smo natjecateljske igre. Kada smo završili s igrama, jeli smo kompot. Nakon što smo se počastili kompotom, svi smo pošli svojim kućama. Bilo mi je predivno.

Veronika Kostantinov, 2. a

U školi smo slavili Dan jabuka. Bilo nam je jako lijepo. Kuhali smo kompot od jabuka. Stavili smo jabuke, cimet, tri vrećice čaja, tri žličice šećera, malo mandarina. Kompot je bio jako fin.

Lucija Špoljarec, 2. a

Kako nam je bilo na Danu jabuka? Bilo nam je super. Igrali smo super igre. Jeli smo ukusne jabuke. Pili smo sokove od jabuka. Jeli smo i ukusne kolače od svakakvih jabuka. Najbolje od toga je što je crvena grupa pobijedila. jako mi je bio fin kompot od jabuka. jako bih se zahvalila učiteljici. Sve je to pripremila za nas. Htjela bih da se Dan jabuka ponovi i u trećem razredu.

Adriana Husarić, 2. a

DANI KRUHA

Daleko od grada stiže kruh velegrada.

A na kraju za našu radost dajmo kruh svima vama.

Natočimo u čašu mlijeka da kruh miriši iz daleka.

I radost svima nama - kruh od Boga, a njemu hvala.

Kruh nam daje blagoslov za stolom.

Rijeka Sava tiho teče, kruh nam dajte svako veče'.

U tanjurima nama kruh je dobra hrana.

Hvala vam za kruh vaš.

Ako nema kruha, nema ni života.

Kristina Horvat, 8. f

objavio: Krešo Urek   datum: 22. 10. 2014.