POSJET IZLOŽBI: Svijet lutaka Dajane Copić

Zanimljivi svijet lutaka svoja je vrata otvorio i našim učenicima u organiziranoj posjeti aktualnoj izložbi u dugoselskoj Maloj galeriji. Riječ je o autorskoj izložbi Dajane Copić pod nazivom „Moje lutkice“ i nesvakidašnjem utjelovljenju bajkovitih likova i bića iz mašte u medij tkanine, materijal iz kojeg spretnošću i kreativnošću autorice nastaju dopadljive lutke. Izložbu su posjetili učenici 2. a i 2. d u pratnji svojih učiteljica Marije Sekur Harcet i Marijane Tečić te učenici 1. d učiteljice Aleksandre Vajzović-Carić.

Iz predstavljanja autorice saznali smo da se izradom lutaka počela baviti nedavno, ali da je oduvijek voljela čitanje i zamišljanje čudesnih bića te da inspiraciju pronalazi u literaturi i svojoj mašti. U prostoru galerije tako nema kutka iz kojeg vas sanjivim očima ne prati neka vila, balerina, leptir ili šumski miš. Učenici su izložene lutke smjeli dotaknuti, nadjenuti im ime, pogađati iz koje bajke dolaze. To se ubrzo pretvorilo u živopisni dijalog u kojem se na trenutak pomiješalo realno i nadrealno, ali u svom druženju s lutkama u galeriji, učenici su od autorice mogli naučiti kako nastaju te po čemu se razlikuju neki od tipova lutaka. Tako je osobitu pažnju izazvala jedna tilda, lutka prepoznatljivih dugih nogu, rumenih obraza i sitnih očiju, koju je inače osmislila norveška dizajnerica Tone Finnanger, kao i jedan crnokosi bubnjar, rock'n'roll lutak, kojeg je svatko poželio ponijeti doma. Dodatna čar ove izložbe bila je mogućnost da učenici odaberu i ponesu nekoliko primjeraka u svoj razred. Ovim putem prenosimo zahvalu ravnateljice Mare Mamuze i spomenutih učiteljica gospođi Dajani Copić na darovanim lutkama i izdvojenom vremenu za posjet naših učenika.

objavio: Marijana Pleše   datum: 21. 10. 2014.