KVARNERSKA ODISEJA: Šesti razredi u Vinodolu i Crikvenici

U pratnji svojih razrednica, učenici šestih razreda boravili su na jednodnevnom izletu u Novom Vinodolskom i Crikvenici.  Znajući da ova poznata mjesta imaju bogatu i zanimljivu prošlost, pored mogućnosti kupanja i druženja s prijateljima, organizirana posjeta višestruko je isplativa. Program izleta obuhvatio je obilazak Novog  Vinodolskog s naglaskom na kulturne znamenitosti i povijest grada, a u Crikvenici glavnim adutom potvrdio se hvaljeni Aquarium Crikvenica.

„Gotovo da nema kraja u Hrvatskoj kojeg ne možemo povezati s gradivom Povijesti, a posjet ovim gradovima i muzejskim zbirkama ilustrira neke nastavne jedinice koje smo obrađivali u šestom razredu“, učiteljica Zdenka Knežić izrazila je zadovoljstvo odabranim putovanjem. I doista, učenici su već po dolasku u Novi Vinodolski zakoračili u povijest grada i kulturno nasljeđe od šireg nacionalnog značaja. Šetnja je započela na ostacima rimske utvrde i zidina samostana fratara Pavlina, a nastavila se prema frankopanskom kaštelu. Nekoć velebno zdanje u vlasništvu hrvatskih knezova, nakon preprodaje između Ugarske i Austrije, smanjeno je na današnje ostatke. Na rutu je uvrštena i mjesna crkva sv. Filipa i Jakova, te crkve sv. Trojstva i sv. Marina. Posjet Vinodolu znači i prisjećanje na velikane hrvatske književnosti – braću Mažuranić, a razgledavanje rodne kuće možda postane dodatnim motivom za čitanje vrijednog djela Smrt Smail-age Čengića. Po završetku obilaska, učenici su se uputili u Narodni muzej i galeriju Novi Vinodolski smješten unutar kaštela. U kompleksu se nalazi i knjižnica. Muzejski prostor sadrži arheološku zbirku, numizmatičke i etnografske predmete, te povijesnu, sakralnu i umjetničku građu s tog područja. „Vrijednost postava za učenike ogleda se osobito u arheološkoj zbirci i predmetima iz ostavštine obitelji Mažuranić, ali i boravku u dvorani u kojoj je davne 1288. donesen Vinodolski zakon - najstariji povijesno-pravni dokument pisan starim hrvatskim jezikom i glagoljicom“, u razgovoru s nama istaknula je učiteljica Knežić. Nekoliko kilometra dalje, u Crikvenici, monumentalnost povijesnih predmeta zamijenio je kolorit morskih bića nastanjenih u Aquariumu. U bazenima osmišljenim kao prirodno stanište pojedine skupine riba, posjetitelji su upoznali najvrednije primjerke našeg i tropskih mora. Ipak, nema tog akvarija koji bi mogao zamijeniti more, a to su potvrdili i učenici na kupanju na gradskoj plaži pred polazak kućama.

objavio: Marijana Pleše   datum: 27. 6. 2014.