VREMENSKI STROJ: Putovanje u prošlost Zagreba

Voditeljice Povijesno-zavičajne skupine Zdenka Knežić i Irena Bebek organizirale su posjet Zagrebu za svoje polaznike. Vijest je utoliko zanimljivija jer se ne radi o običnom posjetu, nego tematski osmišljenom putovanju u prošlost grada. Naši suradnici Laura Vidaković i Vanja Prgomet, učenici osmog razreda i polaznici skupine, putovanje opisuju kao nezaboravni izlet s prijateljima na kojem nije manjkalo ni zabave, ni novih spoznaja o Zagrebu nekad i sad.

„Imali smo zadovoljstvo vidjeti dio ugođaja starog Zagreba s početka dvadesetog stoljeća u organizaciji Turističke zajednice grada Zagreba. Svoja zapažanja ovjekovječili smo slikom (pogledaj galeriju), a na Trgu bana Josipa Jelačića, prisustvovali smo uprizorenju zagrebačkog sajma.“ Njihova se šetnja Zagrebom dalje nastavila Radićevom ulicom, preko Kamenitih vrata do najstarije ljekarne u gradu. Ondje su se nakratko zadržali i nastavili Opatičkom ulicom do Muzeja grada Zagreba. „Muzej grada Zagreba mjesto je na kojem svaki eksponat govori o Zagrebu, od prapovijesnog doba do dvadesetog stoljeća, i zato je bio središnja točka našeg programa“, pojasnila je voditeljica skupine Zdenka Knežić. Učenici su u razgledavanju postava s vodičem saznali potankosti o arheološkim iskapanjima na kojima se temelje današnje spoznaje o Gričkom brdu, prvim stanovnicima i kasnijem razvoju naselja. U bogatom fundusu od 75 000 izložaka, naši su se povjesničari osobito zanimali za povelju o proglašenju  Gradeca slobodnim kraljevskim gradom – Zlatnu bulu Bele IV. Arpadovića, važni dokument hrvatske srednjovjekovne povijesti, te o Zagrebu iz doba ilirizma i ondašnjem načinu života, odijevanju i stanovanju, glazbenim instrumentima i drugim tehnološkim dostignućima trenutka. „Priče ovih predmeta možda su bila inspiracija Augustu Šenoi u pisanju pripovijetki i povijesnih romana“, zaključak je s kojim su se složili polaznici. Povratak prema centru išao je drugim putem. Preko Markova trga, uz Hrvatski sabor i Kulu Lotrščak, pa Schlosserovim stubama do Zrinjevca. Ondje su uživali u kostimiranoj povorci u duhu početka dvadesetog stoljeća i vještinama uličnih zabavljača. „Kao da smo dio filma Tko pjeva zlo ne misli“, duhovito su u izvještaju s putovanja naveli Laura i Vanja.

objavio: Marijana Pleše   datum: 27. 5. 2014.