U VARAŽDINU NA VAFI-JU: “Skitam“ se i crtam!

U četvrtak, 24. travnja 2014. godine, učenice Mia Markušić, 8. a, i Marija Đuran, 8. b, u pratnji profesorice likovne kulture Julijane Kučan uputile su se prema Varaždinu na VAFI – Internacionalni festival animiranog filma djece i mladih Varaždin. Podsjetimo, članice Likovne grupe (Marija Đuran, 8. b, Mia Markušić, 8. a, Magdalena Kovačić, 8. b, Anja Mijočević, 8. b, Lorena Kićimbaći, 8. b, Nikolina Pudić, 8. b, i Loreta Mrijaj, 8. b) ostvarile su veliki uspjeh svojim animiranim filmom „Velika bijela kokoš“. Scenarij za film napisao je Bruno Bertić, 7. c, a zvuk je radila Filmska družina naše škole. Kako su se provele na Festivalu, pročitajte u nastavku, a film pogledajte na ovom linku!

U četvrtak oko 12 sati lagano smo krenuli prema Varaždinu, gdje smo stigli već za sat vremena. Vožnja je prošla odlično, nismo imali nikakvih problema. Kada smo stigle, prvo smo se uputile prema hotelu „Varaždin“. Pred hotelom dočekali su nas volonteri 5. VAFI-ja (Internacionalni festival animiranog filma djece i mladih Varaždin). Pomogli su nam da se ugodno smjestimo i objasnili nam program cijelog festivala.

Nakon sat vremena uputile smo se u razgledavanje grada. U 17.20 trebale smo biti pred hotelom i krenuti prema kino dvorani u kojoj se održavalo svečano otvorenje Festivala. Na otvorenju gledali smo projekciju francuskih filmova. Nakon otvorenja bile smo pozvane na domjenak i druženje u palaču Sermage. U palači je bila izložba stripa scenarista Darija Kukića. Nakon razgledavanja izložbe, Mia i ja otišle smo u šetnju gradom, a zatim smo se uputile prema hotelu na spavanje, dok je profesorica ostala na druženju u palači.

Sljedeće jutro nakon doručka, u 10.15 krenule smo u kino dvoranu na projekciju dječjih filmova. Na projekciji je bio prikazan i naš film "Velika bijela kokoš". Na VAFI-ju u MIDI kategoriji sudjelovala su djeca iz raznih zemalja kao što su: Belgija, Ukrajina, Italija, Moldavija, Češka, Hong Kong, Indija, Velika Britanija, Slovenija, Grčka, Srbija, Norveška, Rusija, Izrael, Iran, Poljska, Portugal i Brazil.

Poslije ručka profesorica se uputila na predavanje u palaču Herzer, a Mia i ja posjetile smo radionicu u knjižnici. Prijavile smo se na radionicu hibridne animacije. Na radionici smo, u tehnici stop animacije, izrađivali reklamu za Međunarodni festival Kiki. Prvi dan crtali smo sve što nam je bilo potrebno za reklamu. Ta tri sata vrlo su brzo prošla. Nakon radionice otišle smo do hotela na večeru. Poslije večere išle smo do starog grada i svratile smo do groblja.

Subota nam je protekla vrlo slično kao i petak. Nakon doručka otišle smo na projekciju dječjih filmova u našoj kategoriji. Poslije projekcije trebale smo stići na radionicu. Na radionici smo dovršili svoj posao i snimili smo reklamu u stop animaciji. Sve mi se jako svidjelo i bilo je super.

Navečer smo progledale drugu projekciju francuskih filmova koji su zaista bili fantastični i u koje je uloženi puno truda. Gledajući sve te projekcije naučile smo puno toga što do tada nismo znale.

I evo nam nedjelje, dana kada se trebamo vratiti kući. U 11.30 u palači Herzer održano je svečano zatvaranje Festivala. Na zatvaranju bile su dodijeljene nagrade najuspješnijim filmovima. Naravno, i naš film bi je o odličan, ali nismo uspjele zadiviti žiri. Bilo je puno odličnih filmova, ali sitne razlike i nijanse odlučivale su o pobjedi. Uistinu, nismo očekivale pobjedu. Naša pobjeda je bila ta što smo uopće sudjelovale na VAFI-ju u konkurenciji stvarno odličnih filmova. Puno smo se trudile oko filma, ali jednostavno nismo imale dovoljno vremena posvetiti se filmu kako bi to izgledalo savršeno. U 13 sati polako smo krenule prema Dugom Selu.

Marija Đuran 8.b

objavio: Krešo Urek   datum: 23. 5. 2014.