ŠKOLA U PRIRODI: Nastava i druženje uz more

Učenici četvrtih razreda boravili su na šestodnevnoj ekskurziji u Istri. „Škola u prirodi“ je oblik višednevne terenske nastave koju organiziramo dugi niz godina, a kao i protekle sezone, najboljom destinacijom za provođenje programa pokazalo se ljetovalište Banjole. U pratnji učenika bile su učiteljice Sonja Ivančević, Melita Lepotinec, Lidija Relić, Aleksandra Vajzović Carić i Natalija Hršak, instruktori plivanja Jozo Jurković i Dario Turkalj, te stručna voditeljica putovanja gđa Radmila Babić.

Škola u prirodi traje 24 sata dnevno, ali osim nastave, ona je istovremeno prilika za međusobno upoznavanje, razvijanje socijalnih vještina i lijepa uspomena na prvu etapu školovanja. S naglaskom na zajedništvo i timski rad, učenicima otkriva važnost sudjelovanja u dnevnim zadacima i preuzimanja odgovornosti. Odgojna vrijednost je nenadomjestiva jer uz obrazovne sadržaje, objedinjuje odgoj za okoliš i zdravi način života u idealnu kombinaciju igre i nastave. Ovogodišnji program putovanja obuhvatio je upoznavanje povijesnih znamenitosti i prirodnih obilježja istarskog kraja, redovitu obuku plivanja za učenike neplivače, izlete u obližnja mjesta i nastavu na autentičnim lokacijama. Prvoga dana putovanja posjetili su Poreč i razgledali znamenitosti poput Eufrazijane i glavne gradske ulice, a predvečer se uputili prema hotelu u Banjolama. Ondje su ostvarili najveći dio predviđenog programa, a na kraće izlete uputili su se narednih dana u okolicu, turističko mjesto Medulin i brodom u NP Brijune. Posljednjeg dana ekskurzije posjetili su Pulu i obišli glavne historijske točke, Arenu – prepoznatljivi amfiteatar iz rimskog doba, Augustov hram i druge spomenike, a na povratku kućama zadržali su se na Trsatu. Za razliku od kontinenta, vrijeme u Istri proteklog je tjedna bilo sunčano i poželjno za aktivnosti na otvorenom. Između obrazovnih tema i sportskih nadmetanja, učenici su se osobito veselili večernjim šetnjama i druženju s prijateljima, te završnoj zabavi pred odlazak – disco tulumu. Organizaciju putovanju u prvom redu zahvaljujemo roditeljima na izdatku sredstava za putovanje, a ujedno i Gradu Dugo Selo koji je snosio dio troškova. Zadovoljstvo učenika zajedničkim izletom daje nam povod planirati slično putovanje i dogodine!

Slike pogledajte u fotogaleriji!

objavio: Marijana Pleše   datum: 22. 5. 2014.