NOĆ KNJIGE: Kazalište u školi i večer čitanja poezije

U sklopu obilježavanja Noći knjige, međunarodne manifestacije posvećene Svjetskom danu knjige i autorskih prava, u školi smo organizirali bogati program koji je započeo ujutro i nastavio se do večernjih sati. Aktivnosti smo rasporedili prema smjenama, a centralno događanje bila je izvedba predstave „Odijelo (ne) čini čovjeka“ i večernja priredba na kojoj se čitala poezija.

Najmlađim učenicima čitane su poznate priče, a čitači su bile učenice viših razreda. Za provjeru lektire, ali na zabavan način, knjižničarka Lada Grdan osmislila je i vodila kviz po modelu najslabije karike, a najuspjeliji natjecatelji nagrađeni su prigodnom nagradom. Točka koja je izazvala najveće zanimanje tijekom prijepodneva je izvedba predstave „Odijelo (ne) čini čovjeka“. Predstava je od ideje do realizacije primjer uspjelog timskog rada učitelja i učenika. Od odabira i prilagodbe teksta, prikupljanja scenskih rekvizita i izrade kostima, do rada s glumcima i pokusnih izvedbi, predstava je svoju premijeru doživjela zahvaljujući učiteljima Dragani Radovan, Kreši Ureku i Ladi Grdan. U predstavi se kao protagonisti pojavljuju različiti tipovi kostima koji međusobno razgovaraju, a dobar odabir glumaca među učenicima petih, sedmih i osmih razreda, te uvježbanost dodijeljenih uloga, rezultirala je potrebnom scenskom dinamikom koja je oduševila gledalište. Predstava je bila izvedena pred učenicima trećih razreda, no duhovitost teksta, uređenje scene i dopadljivost kostima, obećavaju mogućnost repriziranja i na drugim priredbama. Kao prilog temi, učiteljica likovne kulture Barbara Biđin priredila je prezentaciju o povijesti kostima kojom je zaokružena prijepodnevna etapa.

Tijekom poslijepodneva, grupa učenika osmih razred sudjelovala je u istraživačkom projektu izrade enciklopedijske natuknice o Josipu Zoriću na hrvatskom i engleskom jeziku, te izradi plakata o najpoznatijim svjetskim knjižnicama. Večer čitanja poezije vodio je knjižničar Ivan Klasnić, a u goste je pozvao dugoselsku autoricu gđu Dragicu Pjevac. Program je osmišljen kao predstavljanje „Plave ogrlice“ - nedavno objavljene zbirke pjesama, i to tako da učenici čitanjem odabranih pjesama publici predstave zbirku iz svog kuta. Pjesnikinja je govorila o svom dugogodišnjem književnom stvaralaštvu, ukorijenjenosti u sredinu i povezanosti s našom školom, te o svojoj nepresušnoj inspiraciji koju pronalazi u svakodnevici, prizorima u prirodi i životnoj mudrosti. Zajedničkim odabirom pjesama i uz interpretativno čitanje učenika šestih razreda, stvoren je nostalgični ugođaj i ilustracija đačkog života, podsjećanje na djetinjstvo i izazove odrastanja. Uz pjesnikinju u gostima, kao druga točka večeri poezije, nastupili su učenici četvrtih razreda koji su pročitali svoje pjesme nastale u proteklom razdoblju školovanja, a dvoje učenika pokazalo je talent na glazbalima. Motivi njihovih pjesama otkrili su nam interese u zaštiti okoliša, oduševljenje ljepotama prirode i učeničke simpatije.

Treća točka večeri nazvana je točkom iznenađenja, a sudeći prema reakcijama iz gledališta, upravo je tako i bilo! Naime, nakon predstavljanja spomenute ukoričene zbirke i nastupa učenika, pred publiku je izašla gđa Mara Mamuza, ravnateljica naše škole, i s posjetiteljima priredbe podijelila dio svog kreativnog, javnosti nepoznatog , unutarnjeg svijeta, svoja snatrenja i razmišljanja o životu izražena kroz stihove pjesama sačuvanih od vremena. Osim čitanja poezije, večernje događanje bilo je protkano glazbenim točkama odnosno nastupom učenika koji su izveli popularne skladbe uz pratnju učiteljice Ksenije Šantak.

Fotografije pogledajte u fotogaleriji

U programu su sudjelovali:

1. ČITANJE PRIČA:

Lucija Matešić, Analena Kovač, Franciska Brizić, Luciana Brizić, Laura Geljić, Iva Slišković, Matea Marković i Dora Akmačić

2. KVIZ: Lada Grdan, voditeljica

3. PREDSTAVA „ODIJELO (NE)ČINI ČOVJEKA“ : Dragana Radovan, Krešo Urek, Lada Grdan.

Glumci u predstavi: Svečana haljina - Ana Marija Jeličić, Pidžama – Anamari Bagarić, Mornarsko odijelo – Dominik Ščančar, Dječje odijelce – Mihaela Dokić, Staromodna haljina – Marta Novosel, Trenirka – Paula Bićanić, Reper – Ivan Tokić, Bunda – Mateja Perić, Svečano odijelo – Niko Velić, Kabanica – Anđela Grubišić,Trgovac – Leonardo Bagarić, Kupac – David Goluža

Izrada kostima: Nikolina Ćerlek (dječje odijelce)

POVIJEST KOSTIMA – PREZENTACIJA: Barbara Biđin

4. ISTRAŽIVAČKI PROJEKT:

Ivica Jelušić, Magdalena Kovačević, Filip Kulaš, Laura Remenar i Gabrijela Kostanjevec.

Lektura: Ana Kovačević i Nikolina Ćerlek

Ivan Klasnić, voditelj.

5. VEČER POEZIJE

Pjesme čitali: Magdalena Perković, Laura Tomac, Jelena Budim, Ante Perić i Kristijan Čulina

Gost večeri: Dragica Pjevac

Ivan Klasnić, voditelj

.

Nastupali učenici četvrtih razreda:

Bruno Husarić – „Zemlja – moj dom“, Paula Meštrić – „Ljubav“, Marija Brizić – „Šuma“, Ema Tomšić – „Gdje je onaj cvijetak žuti“, klavirska izvedba, Krešimir Jelečki – „Veseljak“, izvedba na harmonici.

GLAZBA: Maria Vuletić – „Hallelujah“, Paola Mitić – „Pjesma rastanka“, Ante Jurica – „Antonio Vivaldi: varijacije“, Ksenija Šantak, klavirska pratnja

SUDJELOVALA: Mara Mamuza, ravnateljica

objavio: Marijana Pleše   datum: 25. 4. 2014.

7. d razred:

utorak, 26. 3., u 18.30 sati u učionici broj 14.

« Ožujak 2024 »