ŠKOLSKI POVRTNJAK: Formiranje gredica i sjetva povrća

Projekt školskog povrtnjaka osmislila je učiteljica prirode i biologije Sonja Grgac. To je svojevrsni nastavak  prošlogodišnjeg uspjeha revitalizacije školskog voćnjaka i pokretanja školskog ekološkog proizvoda, Bakinog eko-pekmeza. Osim što će rad u povrtnjaku otvoriti mogućnost praćenja života i razvoja biljaka, što je idealna nadopuna nastavnim cjelinama koje pokrivaju to područje, formiranjem školskog povrtnjaka upotpunjujemo sliku škole kao ekološki orijentirane ustanove i ostvarujemo bolje izglede u natječaju za najljepše školske vrtove. Ujedno, povrće koje uzgojimo na školskom povrtnjaku moći će se jesti svježe, odnosno preraditi u zimnicu.

Školski povrtnjak smjestili smo na prostoru voćnjaka, mjestu koje pruža dovoljno sunca za povrtne kulture, a ujedno i zaštitu od proljetnog mraza i srpanjskih sparina. Povrtnjak je u pravom smislu školski projekt, osmišljen i vođen sa strane koordinatorice Grgac, a u realizaciji zamisli sudjeluju i učenici i djelatnici. Tako je prvo duboko oranje na odabranoj parceli izveo domar Željko Cesar, a pripremu gredica prema željenim dimenzijama Ivan Ivančan. O vremenskim prilikama vodimo se prognozama školske meteorološke skupine, a ph vrijednost provjerili su polaznici izvannastavne aktivnosti iz kemije. Na sastanku koji je prethodio prvoj sjetvi, podijeljena su zaduženja za gredice i usuglašen izbor kultura. Zaduženja su prihvatili učitelji koji će sa svojim razredom podizati odabrano povrće, odnosno učitelji voditelji izvannastavnih aktivnosti, ali i drugi djelatnici. Kada vam nabrojimo kulture koje smo posijali, poželjet ćete naš školski povrtnjak imati pod svojim prozorom: blitvu, crveni luk, mrkvu, peršin, brokulu, korabu, rotkvicu, kupus, slatki kukuruz, a popis će se nastaviti dodavanjem kultura prema vremenu sjetve. Također, jedna cijela gredica određena je za začinsko bilje, a ukras povrtnjaka čine cvjetne gredice na kojima je posađeno autohtono bilje i stare hrvatske sorte cvijeća, donacija gđe Ankice Lojne. Motivacije za ovaj školski projekt ne manjka, a to najbolje ilustrira odaziv učitelja na suradnju i rad s učenicima u povrtnjaku. Jedino čega se pribojavamo je mogućnost da ćemo se naći pred manjkom raspoloživih gredica!

objavio: Marijana Pleše   datum: 14. 4. 2014.