PREDSTAVA „PRIČA O DVA BRATA“ I PRIČA O ILUSTRATORICI DRAGICI BANIĆ: Kako zamišljamo književne likove?

Školska predstava ,,Priča o dva brata“ u izvedbi glumačke družine učenika petih razreda, koju vode učiteljica hrvatskog jezika Dragana Radovan, školska knjižničarka Lada Grdan i učitelj informatike Krešo Urek, još jednom je oduševila učenike četvrtih razreda i njihove učiteljice. No, u publici nisu bili samo učenici i učiteljice − u posjet nam je došla i ilustratorica mnogih priča Dragica Banić

Tijekom predstave na učenicima se vidjela znatiželja. Svi su gledali vješte glumce kako su se uživjeli u likove „Priče o dva brata“ Igora Knižeka. Brata Mislava glumio je Mateo Topolko, 5. e, brata Zdeslava Ivan Tadić, 5. e, pripovjedačicu Karmen Kranjec, 5. d, vilu govedaricu Karolina Filipović, 5. d, djevojku Mihaela Dokić, 5. e, prodavačicu Ana Marija Jeličić, 5. a, vukove Katarina Erica Žlabravec, 5. e, Anamari Bagarić, 5. e, Leonardo Marić, 5. a, zmiju Isabela Blažan, 5. a, i medvjeda Vito Kovačević, 5. d.

Nakon predstave ilustratorica Dragica Banić pričala nam je o tome kako ilustrira, čak je i donijela neke slikovnice. Tako smo mogli vidjeti njezine ilustracije priče ,,Radosni Ferdo i čarobna glazbena škrinjica“, koju je također napisao dječji književnik Igor Knižek. Vidjeli smo i novi dugoselski suvenir, koji je gospođa Dragica Banić sama osmislila i ilustrirala, a zove se „Pogled u povijest“. Suvenir izgleda poput prozora unutar kojega se, na staklenom okviru, nalazi šest ilustracija sa simbolima Dugog Sela – stare Martinske crkve na Martinu Bregu, Sv. Martina, guske, kule Drašković, Templara i grba Grada Dugog Sela.

Nakon predstavljanja svojih djela, naša nam je gošća nacrtala nekoliko likova, naravno uz pomoć naših četvrtaša i njihove mašte. Likovi su nacrtani s mnogo detalja i izgledali su veoma stvarni. Učenici su naučili da se uz malo mašte može napraviti mnogo lijepih i zanimljivih stvari. Na kraju, ilustratorici, glumcima i publici zahvalila se i ravnateljica Mara Mamuza, koja je sve podsjetila da je samostalnost u radu garancija za ljepotu i uspjeh svakog dječjeg crteža ili slike.

Anamari Bagarić, 5. e

objavio: Krešo Urek   datum: 17. 12. 2013.