RADOZNALI REPORTERI U ZAVODU ZA ZAPOŠLJAVANJE: Najtraženiji poslovi sutrašnjice!

srijedu, 9. listopada 2013., dio naše novinarske skupine Radoznali reporteri krenuo je u posjet Zavodu za zapošljavanje u Zagrebu, uz pratnju školske psihologinje Ivane Delač i školske knjižničarke Lade Grdan.

U Zavodu za zapošljavanje ljubazno nas je dočekala urednica Mjesečnoga statističkog biltena, gospođa Irena Matejčić.

Čim smo ušle u zgradu Zavoda, ugledale smo jako puno ljudi koji su stajali u redovima i strpljivo čekali, što nas je navelo na razmišljanje o nezaposlenima i odmah smo dobile ideju za još više pitanja nego što smo ih pripremile.

Sam razgovor s urednicom Matejčić započeo je našim i njenim predstavljanjem, a onda je uslijedio ozbiljan intervju. Tako smo čuli koji su poslovi trenutačno popularni, koji će u budućnosti možda postati popularni, koji vjerojatno neće te sve moguće detalje o analizi, obradi podataka i načinima na koje se prati tržište rada.

Ovdje vam prenosimo neke od zanimljivosti vezane za poslove sutrašnjice. Saznali smo da su, primjerice, više tražena zanimanja − tesar, armirač, laboratorijski tehničar, sanitarni tehničar, elektrotehničar, informatičar te da se više traže ljudi koji su završili studije iz sljedećih domena: računarstvo, strojarstvo, anglistika, medicina, farmacija, logopedija. Također, saznali smo i koji su poslovi manje traženi, odnosno kojih zanimanja na tržištu rada ima sasvim dovoljno, a to su: fotograf, tehnički crtač, ekonomist, tehničari za logistiku i špediciju, tehničar PT prometa, veterinar, tehničar cestovnog prometa, poljoprivredni tehničar i grafički tehničar.

Gospođa Matejčić nam je pokazala i kako se koristi njihova internetska stranica na kojoj se može pronaći puno korisnih informacija. Na primjer, otkrila nam je kako na stranici možemo pratiti broj nezaposlenih, što nam je bilo jako zanimljivo. Stoga, i vas upućujemo na web stranicu Hrvatskog zavoda za zapošljavanje: http://www.hzz.hr/ .

Lana Ivanišević, 7. e

Patricia Jozić, 7. e

Jacqlin Maria Žlabravec, 7. e

objavio: Krešo Urek   datum: 13. 11. 2013.