OBILJEŽENO 160 GODINA ŠKOLSTVA U DUGOSELSKOME KRAJU: Promocija knjiga i svečanost u čast učitelja

U petak, 25. listopada, u večernjim je satima, pred punom dvoranom Preporod, održana velika svečanost povodom obilježavanja 160 godina školstva na području grada Dugog Sela i općina Brckovljani i Rugvica.

Centralni dio svečanosti odnosio se na promociju dviju knjiga – Tri učitelja i Školstvo u dugoselskom kraju, koje su nastale kao rezultat suradnje Gradske knjižnice Dugo Selo sa svim školama u Dugom Selu i okolici: OŠ „Stjepan Radić“, Božjakovina, OŠ Rugvica, OŠ Ivan Benković, Dugo Selo, Osnovne glazbene škole Dugo Selo, Srednje škole Dugo Selo i naše škole.

U ime organizatora, zahvalom svim sudionicima i financijskim pokroviteljima samoga projekta svečanost je otvorio ravnatelj OŠ Ivan Benković, gospodin Branko Goleš. Prigodnim pozdravnim govorima obratili su se potom i gradonačelnik Dugog Sela, gospodin Stipo Velić, kao domaćin, i izaslanik Župana, pročelnik Upravnog odjela za financije u Zagrebačkoj županiji, gospodin Ivan Bošnjak, inače Dugoselac. O samim knjigama govorili su, u ime urednika knjiga izdanih u okviru zavičajne biblioteke Terra sancti Martini, knjižničar Gradske knjižnice Dugo Selo, gospodin Predrag Topić, te u ime autora, školska knjižničarka OŠ Josipa Zorića Lada Grdan.

Kulturno-umjetnički program pripremile su sve škole s područja grada i okolice te se tako predstavile reprezentativnim točkama. Maturanti Srednje škole Dugo Selo Maja Babić i Luka Jagatić, pod vodstvom profesorice hrvatskog jezika i književnosti Ane Pandžić, iz zbirke Miroslava Krleže Balade Petrice Kerempuha izveli su recital Khevenhiller. Folklorna skupina iz OŠ Rugvica izvela je posavske plesove pod vodstvom učiteljice Mirjane Kirin, a njihovi učenici Martin Šafran i Ema Pajser, pod vodstvom učiteljice Vesne Žutak, živopisno su izrecitirali pjesme Omladina i Moj dedek. Tamburaški orkestar Osnovne glazbene škole Dugo Selo izveo je, pod vodstvom ravnatelja škole Darija Cebića, skladbe iz slavonskih plesova Rukavice i Čardaš u e-molu. Likovni performans, pod vodstvom učitelja likovne kulture Roberta Samardžića, izvele su učenice Veronika Vurbić i Mihaela Balog-Matak iz OŠ „Stjepan Radić“, Božjakovina, i iznenadile okupljene portretom Alberta Einsteina. Zbor naše škole, sa solisticama Marijom Vuletić i Veronikom Žmalec te uz glazbenu pratnju na bisernicama odsvirali Ante Jurica, Mirko Klarić i Filip Laštro, a na violini Frane Eranović, pod vodstvom učiteljice glazbene kulture Ksenije Šantak, izveo je poznatu pjesmu Alfi Kabilja Neka cijeli ovaj svijet iz mjuzikla Jalta, Jalta.

Iz perspektive umirovljene učiteljice s 38-godišnjim radnim iskustvom govorila je gospođa Nada Pekvarić, koja je i pohađala Osnovnu školu Dugo Selo kao dijete. Sve okupljene dirnula je svojim prisjećanjem na teške uvjete u kojima je radila kada je jedan razred, u vrijeme kada je ona poučavala generacije Dugoselaca, brojio gotovo 50 učenika.

Nakon svečanosti, večer se nastavila u ugodnom druženju u OŠ Ivan Benković, gdje je za učitelje i goste bio pripremljen domjenak i prezentirana prigodna izložba na temu povijesti školstva u našemu kraju. Osim što su učiteljice i učitelji zajedničkim snagama postavili izložbu, za ovu je priliku bio formiran i Zbor učiteljica iz sve četiri osnovne škole koji je sve uzvanike iznenadio sjajnim izvedbama Dugoselske popevke i skladbom koju je napisala i uglazbila učiteljica iz OŠ Ivan Benković Ljiljana Katić.

objavio: Krešo Urek   datum: 29. 10. 2013.