DANI KRUHA I ZAHVALNOSTI ZA PLODOVE ZEMLJE: Izložba kruha i u školi i u Labinu!

U našoj se školi Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje obilježavaju više od dvadeset godina. Kroz cijelo smo to razdoblje svečanostima kruha davali veliku važnost u kalendaru školskih priredbi i njezina je organizacija podjednako veselila učenike i djelatnike, ali i roditelje koji su rado sudjelovali izradom kruhova.

Ove je godine obilježavanje Dana kruha i zahvalnosti za plodove zemlje za našu ustanovu značilo utoliko više što smo uz organizaciju priredbe u školi, sudjelovali i na Državnoj i svehrvatskoj smotri Dani kruha - Dani zahvalnosti za plodove zemlje, koja se ove godine održavala u Labinu.

Priredba u školi održana je u organizaciji vjeroučitelja i učiteljica razredne nastave i program se sastojao od prigodnih recitacija i tematskih igrokaza. Gosti svečanosti bili su župnici Slavko Kresonja i Damir Ivanek koji su blagoslovili kruhove i prigodnom se riječju obratili učenicima.

Drugi dio ovogodišnje svečanosti, predstavljanje naše škole na državnoj smotri u Labinu, realiziran je u proširenom sastavu učitelja i vjeroučitelja. Naša je ideja bila predstaviti školu i dugoselski kraj objedinjavanjem tradicijske kulture i ekoloških aktivnosti škole. Zato smo uz odabrane kruhove koje smo ponijeli sa sobom, prigodu u Labinu iskoristili i za promociju ekološkog pekmeza od šljiva, koji je kao školski projekt, od nastanka ploda do pečenja pekmeza, realizirala učiteljica prirode i biologije Sonja Grgac. Tako se naš proizvod, hvaljeni „Bakin eko-pekmez“, našao kao idealna dopuna krušnim zalogajima posjetitelja na Smotri i potaknuo zanimanje za našu školu i provedbu ekoloških aktivnosti.

Koncept uređenja izložbenog stola zahvaljujemo učiteljicama Zdenki Knežić i Radojki Lulić koje su, odabirom etnografskih predmeta za izložbeni stol i narodnih nošnji za naše učenice „domaćice“, oblikovale tradicijski dugoselski šarm, a vrijedne ruke naših majki i baka obogatile ponudu mirisom i okusom pripremljenih kruhova i domaćih kolača. Na Smotri našu su školu predstavljale učenice 6. b razreda Ivana Lozić, Antonija Stipurić i Irena Nikolić u pratnji školske knjižničarke Lade Grdan.

Koristimo ovu priliku da vam se još jednom zahvalimo na sudjelovanju, roditeljima i učenicima, te učiteljima koji su osmislili  školsku svečanost i sudjelovanje na Državnoj smotri.

objavio: Krešo Urek   datum: 27. 10. 2013.