OBAVIJEST ZA RODITELJE I UČENIKE

Slijedom medijskih izvještaja o pojavi epidemije svraba u našoj ustanovi, obavještavamo roditelje i učenike, kao i sve ostale građane, da u školi nije evidentirana epidemija, niti je potvrđena sa strane nadležne službe Doma zdravlja u Dugom Selu. Apeliramo na razuman pristup problematici i smanjenje panike nastale medijskim preuveličavanjem.

Poručujemo da zabrinutosti nema mjesta, a u svrhu prevencije, pozivamo na savjesno održavanje osobne higijene unutar obitelji. U slučaju eventualne pojave simptoma, preporučujemo da potražite liječničku pomoć. Molimo sve učenike za primjereno ponašanje i podsjećamo da širenje panike i preuveličavanje nastale situacije na društvenim mrežama, snosi zakonske posljedice i nepotrebno unosi nemir na školske hodnike. Vrijeđanje učenika u školi nije dopušteno i takvo ponašanje podliježe pedagoškim mjerama. U prilogu možete pročitati više o svrabu i razgovorom unutar svoje obitelji osvijestiti simptome i prenošenje.

Ravnateljica: Mara Mamuza, dipl. defektolog

Svrab ili šuga je parazitarna bolest površinskog dijela kože koju uzrokuje grinja Sarcoptes scabiei. Parazit se nalazi na onim dijelovima tijela gdje ima malo žlijezda lojnica jer sekrecija loja negativno utječe na život i razmnožavanje parazita.

Izvor zaraze i način prijenosa bolesti: Najčešći izvor zaraze je osoba pri kraju inkubacije koja još nema izražene smetnje ili bolesnik s jasno izraženim znakovima bolesti. Bolest se prenosi s čovjeka na čovjeka u dugotrajnijem bliskom kontaktu ( najčešće kućni kontakti, prijenos preko rublja, odjeće, posteljine, spolnim odnosom, spavanjem u istom krevetu...). Gustoća smještaja i nizak higijenski standard omogućuju lakše prenošenje bolesti i njeno održavanje. Redovito održavanje osobne higijene ne spriječava dobivanje svraba / šuge ako je postojao kontakt sa  infestiranom osobom.

Simptomi: 1. intenzivni svrbež  kože koji se pojačava noću i u toplini, danju su smetnje blaže, 2. pojava  sitnih kanalića / rovova ( sivkasto crna linija na koži) najčešće između prstiju šake, ručnom zglobu , podlakticama,  laktovima, pazusima, donjoj strani trbuha, unutarnjoj strani bedara, dojkama oko bradavica, spolovilu, donjoj strani stražnjice, 3.Pojava tamnih točkastih promjena poput osipa, u težim slučajevima i bubuljica na zahvaćenom području, 4. glava , lice , vrat, dlanovi i tabani  kod djece mogu biti zahvaćeni, kod odraslih nije karakteristično, 5. sekundarne bakterijske infekcije koje nastaju grebanjem kože.

Dijagnoza se postavlja na temelju prisutnih kliničkih smetnji, a potvrđuje se dokazom uzročnika ( mikroskopski) u sastruganom materijalu svježih sumnjivih promjena.

Suzana Tarandek Strnad, dr. med.

objavio: Marijana Pleše   datum: 28. 10. 2013.