S RADOM ZAPOČELA METEOROLOŠKA SKUPINA: Vremenska prognoza – „Pljusak“!

Izvannastavne aktivnosti imaju važno mjesto u životu naše škole. Iako se odvijaju izvan redovnih aktivnosti, one proširuju znanje stečeno u nastavi te udovoljavaju interesima učenika za druga područja − znanstvene i umjetničke discipline u kojima mogu razvijati svoje talente i tragati za odgovorima na pitanja koja ih zanimaju.

Pohađanje izvannastavnih aktivnosti učenicima otvara prostor za druženje i razvijanje socijalnih vještina, a spektar ponuđenih područja pridonosi kulturi škole i njezinom identitetu među drugim školama.

U našoj je školi od ove jeseni s radom započela izvannastavna aktivnost iz meteorologije, područja koje se nadovezuje na nastavu geografije i objedinjuje sadržaje prirodnih predmeta, proširujući ih u interesantni program teorijskog i praktičnog učenja o vremenskim promjenama. Voditelj skupine je učitelj geografije i povijesti Siniša Kljajić, a program je namijenjen učenicima petih razreda koji će svoje znanje iz meteorologije stupnjevito proširivati sve do osmog.

Neophodni alat u radu školske meteorološke skupine je meteorološka postaja, instrument kojim se promatraju promjene u atmosferi na temelju kojih je moguća prognoza vremena i ostvarenje dugih zadataka iz programa. Tako smo krajem rujna u rad pustili digitalnu meteorološku postaju koja prikuplja podatke o promjenama u temperaturi i vlazi, kretanju zraka i jačini sunca, kao i svim drugim parametrima koji oblikuju vremensku sliku. Postaja je instalirana na krovu zgrade, a ekran za očitavanje podataka i pripadajuće računalo, smješteno je u školskom kabinetu.

Polaznici skupine svakoga će tjedna putem oglasne ploče u predvorju zgrade izvještavati o količini padalina i drugim kretanjima u atmosferi, ali donositi i opširnije analize pojedinog parametra i druge zanimljivostima iz djelokruga svoje grupe. Trenutno stanje moći će se svakodnevno očitati s naše internetske stanice.

Pogodnosti koje dobivamo instalacijom digitalne postaje i radom školske meteorološke skupine od značaja je za cijelu sredinu, ali i šire, jer time naš grad postaje jedna od točaka u mreži meteoroloških postaja „Pljusak“.  Pokretanjem meteorološke postaje otvara se i mogućnost praćenja vremena u okviru u znanstveno-obrazovnog programa „Globe“.

objavio: Krešo Urek   datum: 4. 10. 2013.

7. d razred:

utorak, 26. 3., u 18.30 sati u učionici broj 14.

« Ožujak 2024 »