LJETNI RADOVI

Da se u školi ljeti ne odmara, potvrđuju i radovi koji su ove godine u punom jeku. Iako nema učenika i njihove vesele graje, školske prostorije i hodnici i dalje su vrlo živi i užurbani.

Naime, učionice dobivaju novo okrečeno ruho, popravljaju se instalacije, uređuje se okoliš, a veći se zahvati odnose na obnovu zidova u hodnicima, koji su bili dotrajali zbog otpadanja žbuke uslijed velike izloženosti vlazi. Obnova hodničkih i učioničkih prostora osobito je važna, jer omogućava bolje uvjeta boravka u školi i djeluje motivirajuće i na učenike i na učitelje, a vjerujemo da će im se na jesen razveseliti i prvašići.

Osim radova koji se u osnovi svakoga ljeta opetovano izvode, s veseljem smo dočekali i nesvakidašnju obnovu dijela školske zgrade  ̶  rekonstrukciji blagovaonice i školske kuhinje. Ovaj zahtjevni projekt, sljedeći je korak kojim ravnateljica Mara Mamuza nastavlja sa sveobuhvatnom obnovom školske zgrade. Nakon obnove učionica, izgradnje protupožarnih stepenica i vatrodojavnog sustava, proširenje školske kuhinje i rekonstrukcija blagovaonice, uz period neizvjesnosti hoće li radovi započeti na vrijeme, razlog je zbog kojeg živost u školi ne prestaje ni ovih ljetnih dana. Skidanje starih limenih ploča s krova tog dijela zgrade, uvod je u radove koji će se odvijati narednih tjedana.

S obzirom na svoju veličinu i broj učenika koji se hrane u našoj kuhinji, škola je već odavno suočena s nužnim promjenama koje bi rad kuhinje i posluživanje obroka podigle na višu razinu usluge. Zbog manjka novca i hitnosti drugih zahvata, školska je kuhinja bila na listi čekanja za renoviranje ̶ sve do danas. Na potrebu rekonstrukcije blagovaonskog prostora ukazivala je premala kuhinja i nemogućnost daljnje modernizacije tog skučenog prostora. Osim toga, blagovaonica koja uz posluživanje hrane povremeno služi i u konferencijske svrhe, svojom je konstrukcijom i načinom gradnje bila daleko ispod suvremenih standarda energetski učinkovitih prostora pa je zagrijavanje tijekom zimskih mjeseci bilo veliki izazov školskom proračunu, s obzirom na smanjena sredstva za materijalne troškove.

Obnova blagovaoničkog prostora odvijat će se u nekoliko faza  ̶  od grubih građevinskih radova kao što su rekonstrukcija krovišta, termoizolacija fasade i ugradnja nove stolarije, podizanja pregradnih zidova između blagovaonice i kuhinje, koja se ovim zahvatom smješta u donji dio nekadašnje blagovaonice pa sve do uvođenja instalacija, popločenja prostorija i ostalih zahvata na unutarnjem uređenju prostora. Opremanje kuhinje namještajem i drugim potrebnim elementima nastavit će se po završetku radova koji se očekuje do početka nove školske godine.

Uz smanjenje troškova grijanja i bolje uvjete rada za naše djelatnice, školska kuhinja ovim projektom dobiva mogućnost pripreme hrane prema visokim standardima.

objavio: Krešo Urek   datum: 12. 7. 2013.