NOĆ KNJIGE 2013.: sve smo pročitali, čak smo i glumili!

Noć knjige obilježava se svake godine 23. travnja. Jednostavno rečeno, to je svečanost posvećena važnosti čitanja. Namjera organizatora je vratiti knjigu u središte interesa. Inače, 23. travnja se u brojnim zemljama svijeta obilježava Svjetski dan knjige i autorskih prava.

Tako se Noć knjige obilježavala jučer i u Gradskoj knjižnici Dugo Selo s početkom u 18 sati. Svečano otvorenje započelo je predstavljanjem pisca Igora Knižeka. Svi prisutni mogli su uživati u dramatizaciji djela Igora Knižeka Priča o dva brata te gledati i sudjelovati u kvizu Od korica do korica koji je osmišljen po uzoru na kviz Najslabija karika.

U predstavi Priča o dva brata sudjelovali su učenici Osnovne škole Josipa Zorića iz Dugog Sela, koje su uvježbali Lada Grdan, školska knjižničarka, te Dragana Radovan, profesorica hrvatskog jezika, a veliku pomoć imali su od roditelja u izradi kostima te nastavnog osoblja u izradi rekvizita. Učenici su odlično odigrali svoje uloge, a to su redom bili: Mateo Topolko, 4. e, kao Mislav, Lucian Petonjić, 4. b, kao Zdeslav, Karmen Kranjec, 4. e, kao pripovjedačica, Vito Kovačević, 4. b, u ulozi medvjeda, Katarina Erica Žlabravec, 4. b,  Ivan Tadić, 4. e, Leonardo Marić, 4. b, koji su glumili vukove, Isabella Blažan, 4. e, u ulozi zmije, Karolina Filipović, 4. b, kao Vila govedarica i Mihaela Dokić, 4. b, kao djevojka.

Nakon predstave Igor Knižek je zahvalio glumcima na odličnoj izvedbi, a potom je predstavio svoje tri slikovnice: Priča o dva brata, Kako je paž spasio Zagreb i Drvosječa Tvrtko i fazan iz nebeskog vrta. Za slikovnicu Kako je paž spasio Zagreb dobio je nagradu Ovca u kutiji te nagradu Grigor Vitez. Naš dječji pisac Igor Knižek također je osvojio prvu nagradu na 6. festivalu hrvatske drame za djecu Mali Marulić za najbolji dramski tekst za lutkarsko kazalište i kazalište za djecu. Pisac je spomenuo kako je ovu slikovnicu napisao prije 10 godina, a prošle je godine tek izašla u prodaju. Planira izdati još 15 već napisanih slikovnica, čemu se jako veselimo.

U 19.30 sati započeo je kviz Od korica do korica. Kviz je obuhvatio tri knjige: Čudnovate zgode šegrta Hlapića Ivane Brlić Mažuranić, Pegazari Ivane Delač, koja u našoj školi radi kao psihologinja, te Zabranjena vrata Zlatka Krilića. Voditeljica kviza bila je Ivana Budimčić, školska knjižničarka Osnovne škole „Stjepan Radić“ iz Božjakovine, te njezina kolegica Vesna Kurilić. U kvizu su sudjelovali svi učenici trećih i šestih razreda iz Osnovne škole „Stjepan Radić“ iz Božjakovine i Osnovne škole Josipa Zorića iz Dugog Sela.

Iz naše škole to su bili redom: Paula Meštrić, 3.d, Gabriela Predavec, 3.d, Luka Lovrić, 3.d, Viktor, Bogojević, 3.a, Doria Husarić, 3.a, Ana Filipović, 3.e, Iva Kalaica, 3.e, Matej Jurišić, 3.e, Marko Perković, 3.c, Petra Arnuš, 3.c, Dora Akmačić, 6.b, Franciska Brizić, 6.b, Analena Kovač, 6.b, Mia Barbarić, 6.a, Marija Barbarić, 6.a, Jacqlin Maria Žlabravec, 6.e, Ena Marinić, 6.b, Lucija Matešić, 6.b i Matea Ivanda, 6.a. S obzirom na to da se ove godine ujedno obilježava sto godina od prvog izdanja „Čudnovatih zgoda šegrta Hlapića“, učenici su kroz lektiru i druge aktivnosti dobro upoznati s književnim djelom i na kvizu su pokazali izvrsno znanje. Za nastup su ih pripremale učiteljice Aleksandra Vajzović-Carić, Sonja Ivančević, Natalija Pokupec, Lidija Relić i Melita Lepotinec. Učenici šestih razreda također su se iskazali kao vrlo dobri u poznavanju sadržaja književnih djela „Zabranjena vrata“ i „Pegazari“, a pripremala ih je profesorica Dragana Radovan.

Na početku natjecanja među učenicima vladala je trema. Nakon kraćih uputa o pravilima igre, voditelji su formirali 5 grupa slučajnim odabirom. Nazivi grupa bili su 1, 2, 3, 4 i 5. Umjesto „banka“ učenici su trebali reći „knjižnica“, a umjesto „novca“ skupljalo se svakim točnim odgovorom po deset stranica knjige. Voditeljica je bila „okrutna“ pa je među natjecateljima vladao strah, ali i zabavna te su se učenici uskoro odlično zabavljali. Nakon prvog kruga ispala je grupa 2, a u drugom krugu grupa 3. U trećem krugu ispala je grupa 1. Učenici su igrali „prljavo“ tako što su izbacivali svoje suparnike po posve drugim kriterijima, a ne po tome tko je bio statistički najslabiji. Kasnije je uslijedilo upoznavanje finalista, a između grupe 4 i 5 vladala je prava borba. Natjecatelji su se pokazali kao pravi knjigoljupci. Statistika je odredila da pobjedu odnosi grupa 5. Prve tri grupe osvojile su slatkiše i vrijedne knjige koje su doista i zaslužili.

Marija Grgošić, 8. a,

Katarina Galić, 8. a

Pogledajte i galeriju fotografija!

objavio: Krešo Urek   datum: 25. 4. 2013.