DAN DAROVITIH UČENIKA – PREDSTAVLJEN „IGRAM, DAKLE RASTEM“

Povodom obilježavanja Dana darovitih učenika, u srijedu 20. ožujka, u OŠ Josipa Zorića održano je predavanje o darovitosti te predstavljen program rada s darovitim učenicima, „Igram, dakle rastem“, a uređen je i prigodni edukativni pano.

Dan darovitih učenika obilježava se 21. ožujka, pa je dan ranije školska psihologinja Ivana Delač u školskoj knjižnici održala predavanje za roditelje o darovitosti i postupku identifikacije darovitih učenika. Psihologinja je pojasnila da su daroviti učenici oni koji postižu rezultat na testu inteligencije koji ih svrstava u 5% najboljih u populaciji, ali je naglasila da to ne znači da daroviti učenici nužno imaju i odlične ocjene. Darovitost je, doznali su roditelji, skup karakteristika koje, osim kognitivnih sposobnosti, čine i specifične sposobnosti (primjerice, sposobnosti u pojedinim područjima i nastavnim predmetima, umjetničke sposobnosti, rukovodne sposobnosti i slično) te osobine ličnosti. Takav skup karakteristika također je pod velikim utjecajem okoline, zbog čega je darovitu djecu potrebno dodatno poticati. Naime, prema Zakonu o odgoju i obrazovanju, učenici s posebnim potrebama su i daroviti, a ne samo učenici s teškoćama.

Psihologinja je roditeljima prikazala i najčešće zablude o darovitosti (primjerice, da je svako dijete darovito u nečemu, da su darovita djeca uspješna u svemu i da uvijek imaju odlične ocjene, da će uspjeti u životu bez obzira na to podržava li ih okolina ili ne), a govorila je i o važnosti igre kao procesa učenja socijalnih vještina, razvijanja kognitivnih sposobnosti, kreativnosti. Prikazan je i plan programa rada s darovitim učenicima u sklopu projekta „Igram, dakle rastem“, čiji je cilj poticanje darovitih učenika na učenje o sebi i drugima te razvoj socijalnih vještina, kroz razne zabavne aktivnosti poput igre uloga, dramatizacije, rješavanja mozgalica, smišljanja priča i slično. Radionice za darovite odvijat će se tijekom uskršnjih praznika, a ako učenici iskažu interes, i kasnije tijekom školske godine.

Priloženi dokumenti:
darovitost_prezentacija_za_roditelje[1].ppt (1.95 MB)

objavio: Krešo Urek   datum: 21. 3. 2013.