STOTA OBLJETNICA OBJAVLJIVANJA ČUDNOVATIH ZGODA ŠEGRTA HLAPIĆA

Iako mu je već 100 godina, dječjem romanu Čudnovate zgode šegrta Hlapića duh mladosti i bezvremena aktualnost, poučnost i imaginarnost autorice, uvijek osiguravaju nove naraštaje čitatelja, a svoje starije iznova nadahnjuju i vraćaju onaj djelić mudrosti, traganja za istinom i pravednosti, katkad nespojivim s pravilima suvremenog svijeta.

Pojava ovog romana značila je prekretnicu u hrvatskoj dječjoj književnosti, otvorivši veliko poglavlje kasnijih djela i autora koji pišu namjenski za djecu. Nije zato nerazumljivo da spisateljicu Ivanu Brlić-Mažuranić zovemo hrvatskim Andersenom, žanrovskim guruom dobre dječje knjige.

U školama i knjižnicama diljem Hrvatske tim se povodom odvija manifestacija Hlapić 2013. koja potiče i suostvaruje sadržaje koji aktualiziraju ovu značajnu obljetnicu. Mi smo se pridružili manifestaciji provedbom Hlapićevog tjedna u nastavi trećih razreda. Projekt je osmislila učiteljica Aleksandra Vajzović-Carić i ostvarila ga u suradnji s učiteljicama trećih razreda i školskim knjižničarom, a sastoji se od niza kreativnih aktivnosti koje se odvijaju u redovnoj nastavi, na nastavnima satovima u školskoj knjižnici te u obilascima gradskih prostora koji upotpunjuju tematski okvir.

U posjetu knjižnici učenici su imali priliku upoznati se s biografijom Ivane Brlić-Mažuranić i nekim njenim drugim djelima, upoznati „put od autora do čitatelja“, odnosno naučiti tko sve sudjeluje u stvaranju knjige kao dijelu knjižnično-informacijskog opismenjavanja. Drugi dan učenici su posjetili postolarsku radionicu upoznavši tako Hlapićev zanat i suvremene strojeve za popravak cipela. Trećeg dana učenici su se bavili romanom i to tako da su ispunjavali pripremljene listića znanja, a četvrtog su se dana opet koncentrirali na roman, ali u drugom mediju – u žanru animiranog filma, sa zadatkom usporedbe pisanog i ekraniziranog djela.

Kako bi se proširio kut gledanja na lektiru, učenici su u ovom tjednu naučili i songove iz filma, te izrazili svoje likovne doživljaje romana izradom ilustracije omiljenog dijela. Završnicu tjedna predstavljao je kviz natjecateljskog karaktera u kojem su učenici pokazali sposobnost snalaženja u prikupljenim informacijama i čitanjem ovog neizostavnog romana.

Sve događaje i aktivnosti sudionika manifestacije Hlapić 2013. možete pratiti ovdje.

Kod postolara:

Rad na lektiri:

U knjižnici:

Ilustracije:

objavio: Krešo Urek   datum: 5. 2. 2013.

7. d razred:

utorak, 26. 3., u 18.30 sati u učionici broj 14.

« Ožujak 2024 »