Posjet Hrvatskoj radio televiziji

U srijedu, 21. 11. 2012., uputili samo se u posjet HRT-u. Htjeli smo saznati što se to događa iza našeg ekrana, vidjeti pravo snimanje i studije.

Sa znatiželjom smo stigli do zgrade HRT-a, gdje smo se upoznali s gospođom koja će nam sve objasniti i pokazati. Zgrada je bila jako velika i sami se zasigurno tamo ne bi snašli.

Gospođa Nada Chedid iz Odnosa s javnošću otkrila nam je povijest Hrvatske radio televizije. Prvo je pokrenut radio, a televizija nešto kasnije. Pričala je o tome kako je HRT televizija namijenjena svim uzrastima, kako se tamo mogu zaposliti skoro ljudi najrazličitijih zanimanja, na koji se način emisije snimaju i kako to ustvari funkcionira. Također, rekla je da HRT ima nacionalno blago, a to su sve vrpce i emisije sačuvane kroz 80 godina. Svi događaji iz Hrvatske i svijeta zabilježeni su i sačuvani na tim vrpcama u posebnom skladištu, pod nižom temperaturom. Najzanimljivije je bilo kada je gospođa govorila o virtualnom studiju, odnosno o studiju s trodimenzionalnom scenografijom projiciranom pomoću kompjutora.

Nakon razgovora, uputili smo se s u razgledavanje. Vidjeli smo kako funkcioniraju radio studiji i posjetili smo studio gdje se snimaju radiodrame i tzv. gluhu sobu. Naime, ti prostori veoma su zvučno izolirani, a gluha soba je u potpunosti izolirana. U njoj se ne čuje jeka i boravak u njoj dulje vrijeme može dovesti do toga da čovjek padne u nesvijest.

Poslije smo posjetili jedan manji studio i saznali što je blesimetar. Gospođa nam je objasnila kako se sva  scenografija izrađuje na HRT-u, i da se u emisijama kulise često ponavljaju, ali na kameri sve izgleda bolje i novije uz reflektore.

Poslije smo posjetili studio u kojem se snimaju mnoge emisije, a upravo kad smo stigli pripremala se emisija“Riječ i život“. Nakon toga bili smo oduševljeni posjetom najvećeg studija na HRT-u, studija u kojem se snima “Ples sa zvijezdama“. Studio je izgledao puno manji nego na televiziji, no svejedno bio je vrlo glamurozan i lijep.

Također, vidjeli smo i veliko skladište u kojem se čuvaju svi rekviziti. Posebno smo bili tihi u studiju gdje se snima „Najslabija karika“ i „Milijunaš“, zato što se tamo upravo snimala emisija. Vidjeli smo i kako izgleda studio bez scenografije, a u njemu se inače snima “Loto“ i slično.

Posljednji studio koji smo vidjeli bio je najveći studio Hrvatskog radija s pozornicom na kojoj su se nalazili glazbeni instrumenti, a kamera uopće nije bilo. U njemu se održavaju probe Simfonijskog orkestra i koncerti. Osobito je bilo zanimljivo što su zidovi puni izolacije, koja se može namještati. Gledali smo kako profesionalci namještaju rasvjetu.

Posjet HRT-u bio je vrlo zabavan i zanimljiv. Naučili smo kako funkcionira radio i televizija, što je scenografija i zvučna izolacija. Primjerice, „Dnevnik“ se priprema cijeli dan, a tu je i mnogo brige o naglascima, izgovaranju riječi i slično.

Na kraju, gospođa nam je rekla da ćemo u budućnosti možda i sami potražiti posao na HRT-u. Zahvalili smo se gospođi Chedid što nam je sve objasnila i pokazala i veseli se autobusom vratili u Dugo Selo.

Katarina Galić, 8. a

objavio: Krešo Urek   datum: 30. 11. 2012.

1. c razred:

ponedjeljak, 13. 5., u 18.30 sati u učionici 1.c