IZLOŽBA „WORLD OF ROBOTS“ U KLOVIĆEVIM DVORIMA: Digitalci među robotima

Svijet robota, najraznovrsnija izložba u regiji, došla je u Zagreb kao jedna od postaja europske turneje. To je prva izložba ovakve vrste. Održava se u Galeriji Klovićevi dvori od 15. rujna i trajat će 3 mjeseca.

Na izložbi se mogu vidjeti skupocjene – probne – robotske igračke, transformatori, nogometna lopta na daljinski, robot za utovar, crtanje robotskih ruku, 3D printeri, originalne filmske relikvije kao što su Iron Man, R2D2,  Terminator, C3PO i mnogi drugi koncepti robota, životinje roboti i izvanredne inovacije vezane uz digitalnu kulturu, pa čak i koncept robota koji hoda Marsom. Naši su Digitalci s učiteljem Informatike posjetili izložbu. Pogledajte fotografije i pročitajte njihove dojmove.

SVIJET ROBOTA

U Zagreb je došla najveća izložba robota u regiji „Svijet robota“. Profesor Krešo Urek pozvao nas je da u sklopu izvannastavnog predmeta „Digitalci“ posjetimo izložbu.

Sastali smo se u informatičkoj učionici gdje smo vidjeli novi projektor. Namjestili smo ga i pričali o svim njegovim prednostima i namjenama. Kada su svi stigli (Jan Tokić, Matej Crnoja, Luka Tkalčević, Marin Horvat, Bruno Dolenec i ja), krenuli smo prema kolodvoru. Većinu puta pratila nas je druželjubiva mačka. Na kolodvor smo stigli dvadeset pet minuta ranije i zauzeli najbolja mjesta u vlaku.

Pri dolasku u Zagreb imali smo vremena prošetati Zrinjevcem i Gornjim gradom prije samog odlaska u Galeriju Klovićevi dvori na izložbu. Na samom ulazu u Galeriju vidjeli smo puno zanimljivosti o robotima. U drugom dijelu muzeja iznenadili su nas poznati roboti poput  „R2D2“ i  „Terminatora“. Pri kraju izložbe mogli smo igrati nogomet i utrke s autićima što je bilo zanimljivo. Na izlazu je bilo nekoliko VR igara u kojima smo se međusobno natjecali. Izašli smo iz muzeja s par 3D isprintanih „Grootova“.

Na putu kući stali smo u McDonald's nešto pojesti. Pričali smo o izložbi, pojeli naručeno i krenuli prema vlaku. Brzo smo stigli u Dugo Selo, pozdravili se i svatko je otišao svojim putem.

Karlo Starčević 8. b

IZGUBLJENI U SVIJETU ROBOTA

Dana 27. listopada 2022. godine izvannastavna skupina Digitalci posjetila je izložbu „World Of Robots“ u galeriji Klovićevi dvori u Zagrebu. Svi digitalci su došli na izlet: Karlo Starčević i Matej Crnoja 8.b, Bruno Dolenec, Marin Horvat, Jan Tokić i Luka Tkalčević iz 8.e s pratnjom našeg najdražeg profesora Informatike Kreše Ureka.

Vlakom smo doputovali do Glavnog kolodvora u Zagrebu te se pješice zaputili do Gornjeg grada. Prošetali smo Strossmayerovim šetalištem i obišli skulpturu A. G. Matoša, Gradec i Markov trg.

Točno u 11 sati ušli smo u galeriju i krenuli s razgledom. Na ulazu smo se slikali ispod velikog robota, koji je izgledao poput „Transformera“, i krenuli razgledavati. Vidjeli smo robote poput R2D2, C3PO, Terminator, čovjekolikog robota iz filma „Man in black“, repliku rovera s Marsa, egzoskelet Iron Manovog odjela i mnoge druge. U idućoj su nas prostoriji dočekale brojne igre na bežično upravljanje. Zaigrali smo mini nogomet u kojem smo lopticom upravljali uz pomoć mobitela, vozili smo robota koji se mogao pretvoriti u tenk, utrkivali se autićima na velikoj stazi gdje smo mogli virtualno “pucati“ po protivničkim autićima. Na kraju izložbe dočekala nas je VR (virtualna stvarnost, engl.“virtual reality“) soba u kojoj smo se upustili u avanturu vožnje po lunaparku gdje smo se morali braniti od više stotina dinosaura.

Izašavši iz Galerije, prošli smo ispod Kamenitih vrata, spustili se Tkalčevićevom ulicom i, preko Dolca, gladni došli do McDonald’sa. Sretni i puni doživljaja otputovali smo vlakom nazad u Dugo Selo.

Matej Crnoja 8. b

WORLD OF ROBOTS

U četvrtak, 27. listopada 2022. godine učenici izvannastavne skupine „Digitalci“, zajedno sa svojim profesorom informatike Krešom Urekom, posjetili su izložbu „Svijet robota“. „World of Robots“ prva je izložba ovakve vrste, a održava se u Galeriji Klovićevi dvori u Zagrebu. Robotika, kao znanost i tehnologija, iznimno je važna u današnje vrijeme i postaje dio naše svakodnevnice. Na izložbi smo vidjeli robotske igračke, transformatore, nogometnu loptu na daljinski, 3D printere, životinje robote te mnoge druge robote. Na vremenskom zidu vidjeli smo i povijesni razvoj robota- Posjetili smo i VR kutak  gdje smo uz pomoć posebnih naočala uživali u vožnji kroz svijet dinosaura. Jedan od najzanimljivijih robota mi je bio robotska mačka i mali robot skriven u ljudskoj glavi kojeg smo mogli vidjeti u filmu Ljudi u crnom. U svakom slučaju jedna jako zanimljiva izložba koju bi svakako trebalo posjetiti jer uspješno spaja industrijske robote, svijet znanstvene fantastike i zabavne robote te pruža zabavu za sve koje zanima robotika i tehnologija.

Bruno Dolenec, 8. e

objavio: Krešo Urek   datum: 7. 11. 2022.

1. c razred:

ponedjeljak, 13. 5., u 18.30 sati u učionici 1.c