NOVA SKUPINA: Dobrovoljno školsko društvo „Medijatori“

Naša se škola ove školske godine u suradnji s Udrugom za djecu i mlade Novi svijet uključila u projekt „Bonaca“, koji se u sklopu platforme „Povjetarac“ provodi kao samostalna programska cjelina, a bavi se problematikom nasilja među djecom i mladima te vršnjačkom medijacijom kao metodom rješavanja školskih sukoba. U nastavku pročitajte što je to medijacija, kako je nastalo Dobrovoljno školsko društvo „Medijatori“ i koje su njihove osnovne aktivnosti. Piše radoznali reporter Danijel Dokuš.

Na samome početku dopustite mi da vam objasnim što je medijacija. U teoriji to je postupak alternativnog rješavanja sporova, ali u praksi medijator je osoba koja miri sukobljene strane ili im pomaže pronaći rješenje nekog problema.

Sad kada to znamo, opisat ću vam što radi naša nova izvannastavna skupina DŠD Medijatori (Dobrovoljno školsko društvo Medijatori). Skupina je nastala u sklopu radionica za buduće medijatore, a vodile su ih naša pedagoginja Martina Jenik Pelivanović i defektologinja Natalija Hrnkaš. Na svakoj smo radionici razgovarali o raznim temama, upoznavali smo se međusobno, upoznala smo i sami sebe, a sve s ciljem kako bismo naučili što je to medijacija – odnosno kako bismo usvojili neke tehnike nenasilnog rješavanja sukoba.

Naša je škola ugostila i dvije prave medijatorice iz Udruge Novi svijet Suzana Telar i Lidija Tomljenović Kovačić. One su također sudjelovale na našoj radionici, gdje smo intenzivno razgovarali o mogućim situacijama sukoba i predlagali najbolja rješenja u kojima bi obje sukobljene strane pronašle kompromis.

Nakon nekoliko tjedana sastanaka naše skupine, stigla je i obavijest da će se održati još jedna, posljednji sastanak Medijatora ove školske godine. Na tom smo sastanku dobili diplome, odnosno potvrde za uspješno usvajanje sadržaja. Nakon službenog dijela podjele priznanja, naručili smo pizze i sokove i bilo je baš veselo.

Naše Dobrovoljno školsko društvo Medijatora djelovat će i sljedeće školske godine, kada ćemo biti malo stariji i krenuti u 7. razred. Na Medijatorima naučio sam mnoge zanimljive načine vođenja razgovora i mirnog rješavanja sukoba. Stoga vas pozivam da se obratite meni ili nekome od mojih kolega medijatora ako ne možete pronaći zajedničko rješenje s prijateljem ili školskim kolegom.

Radoznali reporter Danijel Dokuš, 6. a

objavio: Krešo Urek   datum: 7. 7. 2017.