OBITELJSKO ČITANJE: Priče iz davnine, priče iznenađenja

Obrada lektire „Priče iz davnine“ na drugačiji način, aktivnost koju učiteljice četvrtih razreda ove godine provode u suradnji sa školskim knjižničarem, nastavljena je interpretacijom „Šume Striborove“ u 4. b razredu. Na zamisao učiteljice Ade Trbović u prostoru njene učionice održan je susret učenika i njihovih roditelja, točnije njih sedmero koji su bajku čitali po ulogama i odjeveni u kostime oživjeli poznate likove.

Pripreme za čitanje odvijale su se u dogovoru roditelja, a metodička priprema voditeljice sata realizirana je s učiteljicom i knjižničarem. Naime, obradu djela je nakon čitanja preuzela gđa Renata Pavlović, a zadatak za učenike bilo je ispunjavanje pripremljenog listića. Iznenađenja u razredu nije manjkalo već ulaskom kostimiranih roditelja čitača, a lijepo uvježbane uloge i ozračje na sceni ovu je učionicu na trenutak pretvorilo u mali teatar. Učenicima su na pauzi posluženi kolači i čitanje lektire s roditeljima pretvorilo se u nezaboravno iskustvo zajedničkog rada i učenja, koje nerijetko podupire i suvremena metodika prijedlogom „obiteljskog čitanja“ kao modela.

Uloge: Dijana Novak – Pripovjedač, Andrea Knezić – Baka, Ivan i Ivana Gorišek – Žena i Sin, Ksenija Bilalović Kelez – Malik Tintilinić, Ivana Opuhač – Stribor, Renata Pavlović – voditeljica sata i Djevojče.

Moja mama učiteljica
Bio je to još jedan običan dan. Započinje sat lektire, a onda iznenađenje. U razred ulazi moja mama i drugi roditelji. Pomislila sam što se to događa? Moja mama? Zašto? Počeo je sat lektire na kojem su naši roditelji čitali uloge. To je bio pravi doživljaj Šume Striborove. Bili su zabavni čitači. Drugi učenici su također bili iznenađeni. Nakon prvog dijela smo se počastili kolačima, a u drugom dijelu nastupilo je još veće iznenađenje. Moja mama počela je dijeliti lektirne listiće i počeo je sat obrade. U ulozi učiteljice bila je moja mama. Ja sam bila sretna i uzbuđena. Svi smo zajedno čitali zadatke i ispunjavali listiće. Mama je bila kao prava učiteljica, a ja sam bila ponosna što je moja mama lijepo vodila sat.
Mia Pavlović, 4. b

Roditelji čitači
Kad su roditelji ušli naš razred bila sam jako iznenađena. Nisam mogla vjerovati da će nam oni održati sat lektire. Dok su oni čitali bajku po ulogama mi učenici pažljivo smo slušali. Cijeli sat protekao je u lijepom raspoloženju, a poslije čitanja počastili smo se kolačima i sokovima koje su donijele naše mame. Za vrijeme čitanja učiteljica nas je jednog po jednog gledala i stvarno je bila sretna. Drugi sat Mijina mama je preuzela ulogu učiteljice i vodila je sat lektire. Mia je bila jako uzbuđena. Ni ostalim učenicima nije bilo lako. Vjerujem da od ovog susreta svu učenici više vole čitati školsku lektiru.
Matea Jukić, 4. b

objavio: Nevistić-Bagarić Martina   datum: 14. 12. 2015.

7. d razred:

utorak, 26. 3., u 18.30 sati u učionici broj 14.

« Ožujak 2024 »