LEKTIRA U 3. A: Druženje sa šegrtom Hlapićem

Svake godine učenici trećih razreda s veseljem čekaju čitanje lektire „Čudnovate zgode šegrta Hlapića“. Učenici 3. a razreda kao prvu lektiru upravo su čitali taj zanimljivi svijetom spisateljice Ivane Brlić-Mažuranić. Zgode i nezgode malog šegrta i njegove družine sa zanimanjem su pratili i istraživali tijekom čitanja i pisanja dnevnika čitanja.

Sat obrade nije bio sasvim običan. Taj smo dan u razredu napravili pravu malu radionicu istraživanja i obrađivanja djela. Učenici su se podijelili u skupine. Svaka skupina dobila je svoje zadatke koje su kasnije povezali u jednu cjelinu prikazanu na zajedničkom plakatu. Također smo poveli i raspravu uz pitanje: Kako su živjela djeca prije, a kako danas?

Sat matematike bio je, također, ispunjen zgodama malog šegrta i njegove suputnice Gite. Na satu likovne kulture učenici su kominiranom tehnikom, flomaster-kolaž, slikali najupečatljiviji događaj iz pročitanog djela.

U ponedjeljak posjetili smo postolarsku radnju dugoselskog majstora Željka Lepotinca. Lijepo nas je primio i upoznao sa svojim zanatom. Učenici su s oduševljenjem promatrali i slušali kako se popravljaju cipele. Zaključili smo da je malome šegrtu bilo puno teže pri radu i popravljanju nego što je postolarima danas. Na kraju nas je posjetila gospođa Lepotinec, koju smo nazvali i dobrom majstoricom, i donijela nam vrećicu bombona. Zahavljujemo se cijeloj obitelji Lepotinec na odličnom gostoprimstvu!

Hlapić u 3. a razredu

U petak, 30. Listopada, obradili smo zanimljivu lektiru koja se zove „Čudnovate zgode šegrta Hlapića“. Bilo je jako zabavno.

Rješavali smo zanimljive zadatke iz matematike vezane za lektiru. Podijelili smo se u skupine. Naša skupina dobila je zadatak da istraži život i djelo Ivane Brlić-Mažuranić. Zadnji sat radili smo likovne radove u kolažu i s flomasterima na kojima smo prikazali šegrta Hlapića i Gitu u najdražoj zgodi.

U ponedjeljak, 2. studenog,  učiteljica je cijeli razred odvela kod šegrta Željka Lepotinca. Primijetila sam da je gospodinu Lepotincu puno lakše nego Hlapiću. Na odlasku nas je ispratila godpođa Melita Lepotinec, ona nam je dala bombone! Gospođa Melita Lepotinec vrlo je dobra kao i majstorica od majstora Mrkonje.

Patricija Klobučar, 3. a

Posjetili smo postolara

Danas smo posjetili postolarsku radnju vlasnika Željka Lepotinca. Čitali smo ulomak „Čudnovate zgode šegrta Hlapića“.  Obukli smo jakne, stali u kolonu i krenuli u šetnju. Kada smo izašli iz škole. Pjevali smo pjesme koje smo učili na satovima glazbene kulture. Svi smo se razveselili. U postolarskoj radionici vidjeli smo razne stvari. Pričao nam je kako šegrt Hlapić radio cipele i kakve je materijale imao. Došla je njegova supruga i dala nam bombone. Kada smo izašli iz radionice, razveselili su nas psi iz susjednog dvorišta.

U petak, 30. listopada, obrađivali smo lektiru koju je napisala Ivana Brlić-Mažuranić. Odmah prvi sat rješavali smo zadatke iz matematike vezane za Hlapića. Poslije smo pisali kratku provjeru. Podijelili smo se u četiri skupine. Naša je skupina trebala napisati koji su sve likovi u priči. Na satu likovnog trebali smo nacrtati najdraži dio priče.

Veronika Kostantinov, 3. a

Druženje sa šegrtom Hlapićem

U petak, 30. pisinca, obrađivali smo lektiru koju je napisala Ivana Brlić-Mažuranić, a lektira se zove „Čudnovate zgode šegrta Hlapića“.

Danas, 2. studenog, posjetili samo postolarsku radnju vlasnika Željka Lepotinca. Kad smo ušli unutra, prvo što sam vidjela bio je stroj kojim se lakše popravljaju cipele. Kad smo išli prema školi, pričali smo kako nam je bilo lijepo. Zaključila sam da je lakše ovom ovom postolaru neho Hlapiću.

Lucija Špoljarec, 3. a

Posjet postolarskoj radnji

U petak, 30. listopada obrađivali smo lektiru Ivane Brlić-Mažuranić „Čudnovate zgode šegrta Hlapića. Na satu matematike rješavali smo jedan listić, a na satu hrvatskog izrađivali smo razredni plakat koji je povezan s lektirom. Podijelili smo se u skupine. Moja skupina trebala je napisati glavne i sporedne  likove i njihove osobine.

Danas, 2. studenog, prošetali smo do postolarske radionice. Tamo nas je lijepo dočekao postolar Željko Lepotinec. Imao je prljavo radničko odijelo, na glavi je imao naočale i kovrčavu kosu. Postavili smo mu nekoliko pitanja. Došla su i dva kupca. Jedan kupac tražio je da mu se promijeni koža na stolcu, a drugi je donio cipele na popravak. Na izlasku dočekala nas je gospođa Lepotinecs bombonima. Bilo je jako lijepo i voljela bih to ponoviti.

Leonarda Pavlić, 3. a

Adriana Husarić, 3. a

Borna Svetec, 3. a

Ian Remenar, 3. a

Ivan Premužak, 3. a

Josipa Pavlović, 3. a

Lana Tokić, 3. a

Leona Husarić, 3. a

Leonarda Pavlić, 3. a

Lucija Špoljarec, 3. a

Matija Štefinovec, 3. a

Nika Cvjak, 3. a

objavio: Krešo Urek   datum: 11. 11. 2015.