JEDNODNEVNI IZLET: Osmaši posjetili Vukovar

Učenici osmih razreda 20. ožujka otputovali su na jednodnevni izlet u Vukovar. U nastavku pročitajte njihove dojmove.

Slušajući i promatrajući sve što se iz događalo prije 24 godine, osjećam se bijesno, tužno, no s druge strane osjećam veliki ponos jer svi ti branitelji danas su nam omogućili da imamo svoju državu, svoj jezik.

Iva Slišković, 8. b

Što bi se dogodilo da ti ljudi nisu žrtvovali svoje živote, što bi bilo s nama? Mi možemo biti samo ponosni, ne trebamo žaliti, te ljude trebamo poštovati i sjećati ih se.

Doria Murat, 8. d

Tamo smo stajali na mjestu gdje su pobijeni ljudi iz bolnice. Kod spomenika koji je podignut za poginule svako je odao svoj počast.

Luka Iviš, 8. d

Ovo putovanje je bilo jako emotivno i potresno jer nije bilo lako gledati kakve posljedice može čovjek može činiti drugom čovjeku. Na putu prema atomskom skloništu gdje smo vidjeli pločice na kojima je zapisan „Ratni dnevnik“.

Ana Mesić, 8.d

Vodotoranj je bio ogroman i izgledao je kao da će se srušiti svaki čas.

Maja Antol, 8. e

Većina kuća su ostale netaknute još od rata, a ostale su samo pokrpane. Meni je tužno to što smo na izlazu iz autobusa preko puta bolnice vidjeli zastavu Republike Srbije i njezin konzulat.

Timon Kapitan, 8. e

Ono što me zaintrigiralo je višestruko napominjanje vodiča da doktori, koji su bili Hrvati, nisu radili razliku između povrijeđenog Hrvata i povrijeđenog Srbina te su im svima pomagali koliko god su mogli, iako nisu imali dovoljno sredstava. U spomen-domu na Ovčari, u tom hangaru, sa zida promatrale su nas iskrene, začuđene, oči ljudi koji su tamo proveli svoje posljednje trenutke i sate života i za sobom ostavili svoje nedosanjane snove. Posjetili smo memorijalno groblje, najveću masovnu grobnicu u Europi nakon 2. svjetskog rata, gdje je ekshumirano 938 tijela i u spomen na njih postavljeno je 938 bijelih križeva. U srednjem dijelu groblja postavljen je spomenik visok 4 metra gdje je u sredini zračni križ i vječni plamen.

Patricija Jozić, 8. e

Nevini ljudi su ubijeni, no još uvijek nije nitko nije kažnjen za to.

Lucija Matešić, 8. b

Ovo putovanje neću nikada zaboraviti i mislim da bi svaki čovjek ovo trebao posjetiti.

Ivona Ešegović, 8. d

U bolnici smo čuli svakakve strahote, kako je ljudima bilo, vidjeli smo krv po radijatoru i pločicama, bilo je jako hladno, i vidjeli smo lutke u krevetima, i lijekove na ormarićima. Dok sam to gledao trnci su mi prolazili kroz tijelo. Osjećao sam se kao da rat još uvijek traje.

Ivan Gašić, 8. b

U bolnici se još uvijek osjeti rat i bol. Najviše mi je bilo žao one djece, što su morala biti zatočena, bez zraka i sunca u podrumu, kako bi ostala živa.

Matea Ravlić, 8. b

Najgore u ratu je bilo to što su poginuli djeca, trudnice i stari ljudi. Dan danas se ne zna gdje je onih 60 ljudi, koje su Srbi odveli iz Vukovarske bolnice da ih ubiju.

Matej Kaurić, 8. a

Znate li koji je hrvatski grad bio heroj u Domovinskom ratu, koji se to grad 100 dana branio sa šačicom ljudi? I što su ti ljudi učinili? To je grad Vukovar. Taj se grad 100 dana branio od srpskih snaga. Još uvijek mi nije jasno što su te osobe skrivile. I dan danas, nakon dvadesetak godina, koje su prošle od rata, osjeti se podijeljenost unutar grada.

Ena Marinić, 8. a

U posjetu Vukovaru prvo smo posjetili Vukovarsku bolnicu. Iako izvana izgleda novo, obnovljeno, netaknuto, iznutra se osjete posljedice.

Franciska Brizić, 8. b

Sve te strahote i danas utječu na ljude koji tamo žive.

Antea Duspara, 8. b

Ne nije trebalo toliko ljudi poginuti, ali ljudska mržnja i zloba nema granica.

Laura Geljić, 8. b

Kada smo bili na memorijalnom groblju, voditeljica Ivana govorila nam je o Blagi Zadru i o dva izdvojena križa koja su simbolizirala najmlađu i najstariju žrtvu. Kada pogledamo te križeve, možemo shvatiti samo jedno - na tim mjestima pokopani su hrvatski HEROJI.

Lana Ivanišević, 8. e

Vukovar je grad Heroj, ali se i dalje osjećaju posljedice. Na ulasku u sam grad Vukovar vidjele su se neobnovljive kuće pune rupa od metala, uništene zgrade i rupičaste ograde.

Petra Mia Matahlija, 8. a

Najviše nas je rastužio, a neki su i zaplakali, video na kojemu su prikazani ranjenici u bolnici. Najteže nam je bilo gledati malu djecu, a pogotovo bebe. Najzanimljivije nam je bilo što su Srbi bacili bombu zvanu Krmača koja je pala Srbinu među noge.

Matea Ivanda, 8. a

Tata mi je mnogo pričao o njemu, pa sam mislio da sve znam i da ću biti spreman da vidim taj teror. Na polasku u bolnicu uočio sam provokativnu srpsku zastavu nasuprot bolnice i pomislio da oni ne odustaju, ne puštaju ljude da žive mirne duše.

Tomislav Mamić, 8. b

Vukovar je grad koji je pretrpio najgore tragedije Domovinskog rata, Grad heroj. To je grad u Europi s najgorim ratnim razaranjima, ne uključujući 2. svjetski rat.

Karlo Vinko, 8. a

objavio: Krešo Urek   datum: 1. 4. 2015.

7. d razred:

utorak, 26. 3., u 18.30 sati u učionici broj 14.

« Ožujak 2024 »