IZUMI I OTKRIĆA: Što možemo saznati u enciklopediji

U knjižnici je organiziran nastavni sat na temu upoznavanja i korištenja enciklopedije za učenike trećih razreda. Posjet knjižnici i upoznavanje referentne zbirke s težištem na enciklopediji programski je sadržaj Knjižnično-informacijske pismenosti i poticanja čitanja za učenike tog uzrasta.

Tako je u dogovoru s učiteljicama trećih razreda, Marijanom Klenkar, Antonijom Kaleb, Adom Trbović, Dubravkom Vuković i Marinom Perković, osmišljen nastavni sat koji je objedinio iskustvo učenika stečeno slobodnom uporabom enciklopedije i upoznavanje novih vještina koje nam pomažu u prikupljanju bitnih informacija vezanih za određeni predmet. Uvod u temu bio je slikovni kviz o poznatim izumima i njihovim tvorcima te razgovor o tehničkim dostignućima kojima se svakodnevno služimo. Zadatak namijenjen učenicima bio je izrada natuknice o odabranom tehničkom predmetu iz dječje enciklopedije. Vrijednost sata ogleda se u tome što su učenici uočili važnost samostalnog pretraživanja i potrage za pouzdanim informacijama u dostupnim enciklopedijama, a ujedno su im pojašnjene i osnovne razlike između pojedinih izdanja, neizostavna pomagala za pretraživanje kao što su abecedno kazalo i sadržaj te način čitanja i bilježenja željene informacije. Sudeći po iskazu učenika o njihovoj omiljenoj enciklopediji, organizirano istraživanje o izumima i otkrićima predstavlja samo dio njihovog interesa, no ono je dobar uvod u najavljeni posjet Tehničkom muzeju u Zagrebu.

Slavoljub Penkala je izgradio prvi avion u Hrvatskoj. Taj isti avion se smatra ocem aviona. Također je izumio: termos bocu, mehaničku olovku, prašak za pranje rublja i pokretnu četkicu za zube.

Frano Abramović, 3. d

Dalmatiner je pas za kojeg se misli da je naš izum zbog imena. To je pas bijele dlake i crnim točkama. Pasmina se pojavila već u 14. st u okolici Đakova.

Ana Obućina, 3. a

Zračni brod je izumio David Schwarz. Na izumu je radio 1880-tih. Grof Ferdinand von Zeppelin je otkupio Schwarzov projekt. Godine 1900. je izradio letjelicu kojom je nezasluženo stekao slavu tvorca prvog zračnog broda.

Nika Gorišek, 3. b

Dalmatiner je pasmina psa. Poznat je po svojim crnim točkama na bijeloj dlaci. Smatra se hrvatskim izumom zbog svog imena. Vjeran je vlasniku i ima mišićavo tijelo. Može se još zvati dalmatinac ili dalmatinski pas.

Melani Mihalić, 3. c

Otisak prsta - Ivan Vučetić je odselio u Argentinu u dobi od 26 godina. Tamo se zaposlio u policiji. Proučavao je papilarne linije prstiju. On je prvi koristio otiske prstiju u kriminalističkom istraživanju.

Kristina Mrijaj,  3. e

objavio: Marijana Pleše   datum: 18. 2. 2015.