ŽIVIM ŽIVOT BEZ NASILJA: Sudjelovanje u preventivnom programu

Predstavom Nasilje, za nasilje nema opravdanja s uspjehom je realizirana druga etapa preventivnog programa Živim život bez nasilja na dugoselskom području. Program provodi PU zagrebačka u suradnji s lokalnim školama i policijskim postajama, a sastoji od tri modula usmjerenih na prevenciju nasilja među mladima te promicanje tolerancije i nenasilne komunikacije. U provedbi programa sudjelovale su OŠ Josipa Zorića, OŠ Ivana Benkovića, OŠ Rugvica i OŠ Stjepana Radića.

Prvi modul programa, Interaktivna radionica, u našoj je školi proveden 28. siječnja uz gostovanje predstavnika Policijske uprave zagrebačke, Organizacije mladih Status: M te u koordinaciji školske pedagoginje Martine Jenik Pelivanović, psihologinje Ivane Delač i defektologinje Natalije Hrnkaš. Gospodin Zlatko Valenta, predstavnik Službe za prevenciju PU zagrebačke, učenicima je izložio problematiku nasilja s policijskog stajališta te ih upoznao s prepoznavanjem pojedinih oblika nasilja, mogućnostima sprječavanja, pravilnom reakcijom i prijavom nasilničkog ponašanja. Gospodin Mislav Mihael Mandir, volonter udruge Status: M, učenicima je naglasio važnost tolerancije i razumijevanje različitosti kao okvira suživota i nenasilne komunikacije među mladima.

Drugi modul, Umjetničko-edukativni program, odvijao se sutradan. U podne je održana konferencija za tisak na kojoj je sudjelovala pedagoginja Martina Jenik Pelivanović, gđa Sandra Veber, voditeljica Službe za prevenciju Ravnateljstva policije, gospodin Velimir Tišma, voditelj Službe za prevenciju PU zagrebačke, gđa Vera Šutalo, predstavnica MZOS-a te pedagoginja iz OŠ Stjepana Radića Andreja Jug Gregurić, županijska koordinatorica školskih preventivnih programa. Potom je u dvorani KUD-a Preporod za učenike sedmih razreda četiriju škola izvedena edukativna predstava Nasilje, za nasilje nema opravdanja redatelja Zijaha Sokolovića te u izvedbi mladih glumaca Ivane Krizmanić i Marka Makovčića. Predstava na duhovit način govori o ozbiljnoj temi nasilja u životnim situacijama i prenosi nedvosmisleno stajalište o neprihvatljivosti nasilničkog ponašanja i netolerantne komunikacije. Učenici su se upoznali s manifestacijom i uzrocima nasilja kao što su društveni stereotipi i rodne uloge te identifikacijom sebe kao žrtve ili počinitelja neke vrste nasilja. U sklopu predstave nastupio je pijanist Matija Dedić te bend Apokalipso s nekoliko rock hitova.

Treći modul usmjeren je na povratnu informaciju, tj. ispunjavanje evaluacijskog upitnika te reakcije učenika u vidu pisanja eseja, izrade plakata i organizaciju tematskih debata na satovima razrednih odjela. Učenici svoja ostvarenja mogu prijaviti na natječaj za najuspjelije radove, a ovdje donosimo nekoliko pismenih osvrta na predstavu i odnos prema cjelokupnoj problematici nasilja.

objavio: Marijana Pleše   datum: 4. 2. 2015.

7. d razred:

utorak, 26. 3., u 18.30 sati u učionici broj 14.

« Ožujak 2024 »