GRADSKA MANIFESTACIJA ZA PLANET - DRVO I CVIJET: Raspjevane i rascvjetane aktivnosti naših učenika i učiteljica

piše: Emanuel Peponi Pintar

Proljetni dan, 22. travnja, obilježava se kao međunarodni Dan planeta Zemlje. Povod je to osmišljen da se različitim aktivnostima ljude potakne na razmišljanje i akcije očuvanja svima nam zajedničkog doma. Dugo Selo tako tradicionalno ima dvodnevno događanje pod nazivom Za planet - drvo i cvijet. Manifestacija se održala 19. i 20. travnja 2024. i tad su naš Perivoj grofa Draškovića i Glazbena škola Dugo Selo dodatno procvali u zanimljivim cvjetnim instalacijama, sadnicama, fotografijama i slikama cvjetne tematike. Čitavo događanje protkano je glazbom koju izvode mladi izvođači i šarenilo bilja spajaju u proljetnu simfoniju radosti.

Tko je sve sudjelovao i nastupao u manifestaciji te što bismo još mogli unaprijediti u ekološkom smislu za naš grad pročitajte u nastavku u zanimljivoj reportaži našeg radoznalog reportera.

Nakon svečanog pozdravnog govora gradonačelnika Nenada Paniana, na otvorenoj su se pozornici Glazbene škole redali dječji zborovi i mladi glazbenici. Nastupili su prvo najmlađi, skupina Ribice Dječjeg vrtića Dugo Selo, zatim učenici 4. e razreda OŠ Josipa Zorića pod vodstvom učiteljice Marine Perković, a onda i učenici Glazbene škole Dugo Selo. Izvođači su nagrađeni glasnim pljeskom, širokim osmijehom i slatkim sladoledima.

Program se nastavio dodjelom zahvalnica. Treba spomenuti kako je naša škola pod vodstvom ravnateljice Mare Mamuze već godinama prepoznata i ovjenčana nagradama za najljepši školski vrt u Hrvatskoj, a sve o povijesti školskog dvorišta, njegovu sadržaju i značaju ne samo za školski prostor, već i za Grad Dugo Selo posjetitelji su mogli saznati u kutku koji je uredila učiteljica Marija Sekur Harcet. Na izložbi cvjetnih umjetničkih instalacija sudjelovali su i naši učenici: učenici 1. a i 3. d razreda sa svojim učiteljicama Slađanom Merkaš i Marijanom Tečić izložili su Drvocvijet, učenici 2. e razreda i učiteljica Natalija Hršak postavili su Cvijeće u krugovima, dok su učenici 4. e razreda i učiteljica Marina Perković izložili Vlak u cvijeću.

Posljednje službeno događanje u sklopu manifestacije bio je II. Festival vokalnih sastava Zapjevat ću da me dragi čuje u kojem je sudjelovao i Zbor učiteljica Zora pod vodstvom učiteljice glazbene kulture Marije Šarkanj izvevši skladbe Vehni, vehni fijolica i Hiža.

Svi zainteresirani u dva su dana trajanja manifestacije mogli poslušati zanimljiva predavanja i sudjelovati u radionicama na temu očuvanja okoliša primjenjujući osnovne principe reciklaže, obnovljivih izvora energije, održivosti i uzgoja hrane. Gradile su se kućice za ptice, a mogle su se i kupiti biljke za vlastiti cvjetnjak ili vrt.

Naši se građani trude naš grad održavati zdravim uređujući svoja dvorišta, sadeći bilje i stabla, ali valjalo bi još malo poraditi na smanjenju upotrebe automobila koji su nas okovali. Splet prometnica preopterećen je brojnim motornim vozilima koji ponekad izgledaju kao da izviru iz asfalta. Osim što se na taj način zračno, vizualno i zvučno zagađuje okoliš, dovodi sudionike u prometu u opasne situacije. Ne može se tako vidjeti i diviti prekrasnom bilju u našim parkovima i vrtovima, mirno slušati zujanje insekata i radosni pjev ptica. Neka nam cilj u razdoblju do sljedeće manifestacije Za planet - drvo i cvijet bude povećana upotreba bicikala i mirne šetnje uživanja.

Emanuel Peponi Pintar, 5. a

objavio: Lada Grdan   datum: 22. 4. 2024.

« Svibanj 2024 »