PUTUJUĆA IZLOŽBA: Blago jadranskog podmorja

Učenici su ovih dana imali prilike pogledati pokretnu izložbu Blago jadranskog podmorja. Više o ovoj neobičnoj izložbi pročitajte u kratkoj reportaži našeg reportera Emanuela Peponija Pintara, 5. a

Ispred naše škole u srijedu, 6. veljače parkirao se veliki plavi autobus koji se doimao poput djelića mora na kotačima. Ubrzo su učenici imali prilike vidjeti kako prvi dojam nije daleko od istine. To je neobična pokretna izložba ljuštura jadranskih školjkaša i puževa, oklopa rakova, skeleta spužvI i koralja pod nazivom Blago jadranskog podmorja. Zaron je bio brz i konkretan. Ulaskom u ovaj neobičan muzej  učenici su se odmah našli okruženi fotografijama podmorskog svijeta i mnogobrojnim izlošcima 60 vrsta odabranih stanara našeg Jadranskog mora, najvećim dijelom Crikveničkog podmorja gdje je ova ideja i pokrenuta. Naš je Jadran čist i bogato je stanište morskog života što nam ova izložba i prikazuje.

Vidjeli smo čak šest zakonom strogo zaštićenih životinjskih vrsta što znači da se te vrste ne smiju namjerno hvatati ili ubijati u njihovom prirodnom okruženju, a ne smije se niti uništavati njihovo stanište u kojem se razmnožavaju i žive. Među njima su školjkaši periska i prstac, puževi bačvaš i zupka, koralji crveni i busenasti koralj.

Uz niz čudesnih izložaka, učenici su mogli doznati puno zanimljivih informacija, ali i podataka za zamisliti se. Posebno dojmljiv podatak o kojem ne razmišljamo bez razloga jest kako je na površini Mjeseca bilo više ljudi (osmorica) nego na dnu najdubljeg mora (četiri osobe u Marjanskoj brazdi).

Cilj je ove pokretne izložbe edukacija učenika, ali i odraslih, o potrebama zaštite našeg predivnog Jadrana, plavetnila mora i oceana, ali i prirode općenito.

Mi ljudi još niti ne znamo koliko organizama u ovom trenutku živi s nama na zajedničkoj nam planeti Zemlji, mnoge nismo niti vidjeli ili ih ne prepoznajemo, mnogi se još evolucijom stvaraju, a mnogi su izumrli ili će izumrijeti prije nego ih uopće opazimo.

Čudesna je to misao…

Emanuel Peponi Pintar, 5. a

objavio: Ivana Mijatović   datum: 8. 3. 2024.