IZVANUČIONIČKA NASTAVA: Čokolada i Advent u Grazu

"Učenici petih i šestih razreda koji pohađaju Njemački jezik kao izborni predmet u četvrtak, 7. prosinca proveli su lijep dan u Grazu. Profesorice njemačkog jezika Anastazija Šafran Tepeš i Silvana Piljić potrudile su se organizirati ovaj izlet uoči blagdana s naglaskom na Advent i prigodni posjet tvornici čokolade Zotter..." piše naš izvjestitelj Emanuel Peponi Pintar (5. a) u svom izvještaju o izletu u Graz.

Nastavak njegovog izvještaja, kao i zapažanja reporterke Mirte Lamze (5. e), pročitajte u nastavku vijesti.

U rano su se jutro uz dva autobusa okupili učenici, učiteljice Njemačkog jezika, ravnateljica Mara Mamuza, po dva vozača i voditeljice puta koje su ispričale puno informacija i zanimljivosti o gradu tijekom dana.

Put je trajao oko tri sata uz stajanje i prošao je brzo i bez problema. Tvornica čokolade Zotter se nalazi izvan Graza i ona je bila prva stanica izleta. Zotter tvornicu je 1990. godine pokrenuo slastičar Josef Zotter sa svojom obitelji u želji da eksperimentira sa različitim okusima čokolade, promovira zdravu prehranu i surađuje sa obiteljskim farmerima iz slabije razvijenih zemalja. U tvornici se proizvodi više od 300 različitih čokoladnih proizvoda i jedina je tvornica u Europi koja obavlja kompletan proces proizvodnje čokolade, od zrna kakaovca do gotovog proizvoda. Prije obilaska učenicima je prikazan film Tamo gdje raste kakao u kojem se može vidjeti čitav „put čokolade ”, od ploda kakaovca koji raste u tropskim i vlažnim prašumama, njegovog branja, sušenja do usitnjavanja kako bi se dobio čisti kakao  koji je spreman za daljnje procese. Nakon filma svi su dobili keramičku žličicu koja služi za isprobavanje okusa raznolikih čokolada i prahova, a dok se prolazi prostorijama, kroz stakla se može pratiti proizvodnja uživo.

Na početku se mogu vidjeti, opipati i probati prahovi različitih zrna kakaovca, a kakao bez dodataka izaziva grč na licu i želju da se ispere jezik. Nakon početnog šoka slijede slasti što teku iz niza fontana, čokolade s različitim postocima kakaa i svim zamislivim i nezamislivim dodacima. To su voćne, orašaste i čak alkoholne kombinacije samo za odrasle. Nakon tekućih slijede krute čokolade u staklenim ormarima koje se također mogu isprobati. Tu je još i gondola s čokoladama koje se mogu otapati u mlijeku, čokoladne pahuljice i kokice u različitim okusima. Svi odlaze sa širokim osmijehom i šarenim vrećicama punim malih paketića čokolade koje je moguće kupiti u tvorničkom dućanu.

Autobusi čokoladiziranih putnika su se zatim zaputili u grad Graz i tamo se parkirali uz zgradu Opere od kuda su se u dvije skupine zaputile u razgledavanja blagdanski okićenog grada. Osim lijepih pročelja zgrada, građevina i crkava, posebnost su ledene jaslice. Ideja je to umjetnika Gerta J. Hödla. Izrađene su od 50 tona leda i još od 1996. godine svake se godine klešu u drugi oblik, a navečer su još posebnije, osvijetljene različitim bojama.

Nakon razgledavanja grada bilo je vrijeme za jelo i posjet toboganu koji se spušta unutar brda Schlossberg, no nisu svi bili spremni za tu avanturu. Tobogan je dug 175 metara i strm toliko da dovede do brzine od 25km/h, doživljaj je to koji se ne bi smio propustiti. Ubrzo su to saznali učenici koji se nisu odlučili ići dok su slušali uzbuđeno prepričavanje najsmjelijih.

Autobusi puni dojmova, pospremljenih u mislima malih i velikih putnika, u kasnijim su se večernjim satima zaputili u Dugo Selo gdje je čekala kiša i zadaća za drugi dan.

Emanuel Peponi Pintar, 5. a

Putovanje u Austriju

U četvrtak, 7.studenog 2023. učenici 5. i  6. razreda, koji pohađaju izbornu nastavu njemačkog jezik, krenuli su na put u Austriju. Putovanje je bilo dugačko oko tri sata. Prvo odredište bila je tvornica čokolade Zotter u kojoj smo prvo gledali edukativni film. U njemu smo naučili sve o procesu proizvodnje čokolade, gdje sve raste kakaovac i kako se možemo snalaziti u tvornici. Nakon toga krenuli smo u obilazak tvornice tijekom kojeg smo isprobavali različite čokolade. Na kraju smo mogli kupiti čokolade u malom dućanu.

Nakon tvornice krenuli smo u Graz, u obilazak njegovih znamenitosti kao što su stepenice pomirenja, ledene jaslice i mnoge druge. Nakon toga mogli smo birati hoćemo li ići u McDonald's ili na veliki tobogan. Prošlo je nekoliko sati, a mi smo opet bili u autobusu, no ovaj put smo išli natrag kući.

Mirta Lamza, 5. e

objavio: Ivana Mijatović   datum: 18. 12. 2023.