OSMAŠI NA MATURALCU: Trodnevna turneja Istrom

Odlazak na maturalac jedan je od omiljenijih višednevnih izleta naših učenika. Na početku školske godine, od 13. do 15. rujna 2023., učenici osmih razreda proveli su nezaboravna tri dana u Istri. U pratnji svojih razrednica Katice Bahlen, Željkice Bradarić, Danijele Župetić, Marijane Balšić i Dijane Mihelčić te učiteljice Kemije Snježane Mandarić i učiteljice Engleskoga i Njemačkog jezika Anastazije Šafran Tepeš obišli su najvažnija turistička središta, a posebno su bili oduševljeni Nacionalnim parkom Brijuni.

U nastavku pogledajte fotografije i pročitajte putopis radoznalih reporterki Vite Dragičević i Anje Piljić iz 8. d.

Pustolovine osmaša na hrvatskom poluotoku Istri

Dan prvi

Polazak je bio u ranojutarnjim satima, a prva destinacija bila je Roč, naselje u Istarskoj županiji. Posjetili smo Župu svetog Bartolomeja, crkvu svetog Roka te crkvu svetog Antuna, u kojoj smo vidjeli tri posvetna križa te zanimljivi glagoljski abecedarij, odnosno grafit koji je datiran oko 1200. godine. Sve o njima objasnio nam je mjesni vodič. Potom smo posjetili i razgledali najmanji gradić na svijetu - simpatični Hum.  Sljedeća destinacija bio je Motovun oko kojeg se prostire velika Motovunska šuma, nadaleko poznata po skupocjenim tartufima. Osobitost Motovuna jest to da se nalazi na brdu, a da biste uopće ušli u grad, trebate svladati oko 300 stepenica. Nas su profesorice poštedjele tog „strašnog“ zadatka pa nas je minibus do motovunskih zidina. Kušali smo i tartufe i sladoled i moramo priznati da nam je sladoled ipak bio ukusniji.

Nakon obilaska Motovuna, zaputili smo se u Hotel Delfin koji je smješten u  Poreču. To je ogroman Hotel podijeljen u više zona. S ključevima u rukama jedno smo vrijeme obezglavljeni lutali hodnicima, koji su se doimali poput nepreglednog labirinta, kako bismo pronašli svoje sobe. Čim smo ih našli, samo smo odložili svoje ruksake i kofere te se oduševljeni zaputili prema bazenu. Brčkanje, plivanje i „ludiranje“ dobro nas je iscrpilo pa smo gladni kao vukovi brzinom svjetlosti pojeli večeru i nastavili druženje u hotelskom disku.

Dan drugi

Nakon doručka zaputili smo se u centar Poreča, gdje smo obišli Trg Marafor i prekrasnu Eufrazijevu baziliku. Šetali smo gradom do ručka koji je bio organiziran u jednoj mjesnoj, karakterističnoj istarskoj konobi. Naš je vozač, doduše, bio malo zalutao, ali bilo je uzbudljivo voziti se uskim porečkim uličicama. Potom smo put nastavili prema Rovinju, još jednom turističkom i kulturnom centru Istre. Ulicama staroga grada stigli smo do crkve sv. Eufemije, u koju nismo smjeli ući jer se u tom trenutku održavala  ceremonija vjenčanja.

Vjerojatno pogađate koji nas je redoslijed aktivnosti dočekao po povratku u Hotel: bazen - večera - disko. Kao što vidite, nismo bili zahtjevni, a možemo reći i da nam je upravo taj raspored odgovarao.

Dan treći

Nakon doručka odjavili smo se iz hotela. Tijekom noći nebo se zacrnilo, Poreč je zahvatilo nevrijeme pa smo se požurili prema Puli kako nas ne bi ulovila kiša. Obišli smo impozantnu Pulsku arenu, ukrcali se u bus i krenuli prema Fažani na ručak. Odmah nasuprot restorana čekao nas je brod koji nas je odveo do Nacionalnog parka Brijuni.

Jedan dio Brijuna obišli smo vlakićem dok nam je vodič pripovijedao zanimljive priče o otoku i predsjedniku Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije Josipu Brzu Titu. Osobit doživljaj bio je  fotosafari tijekom kojeg smo se susreli sa zebrama, magarcima te nojevima s velikim ljubavnim problemima. Naime, ženka noja Karolina bila je ljuta na svog dečka jer ju je prevario s drugom. Stvarno nevjerojatno! Također smo se upoznali s veličanstvenom slonicom Lankom, a vidjeli smo i morsku kornjaču. Pozdravili smo se sa svim životinjama, a putem smo mahnuli i jelenima koji su odmarali u hladu.

U sklopu obilaska posjetili smo kapelicu gdje se nalazi replika Bašćanske ploče te potom malo odmorili na pauzi za sladoled. Potom smo se zaputili prema kakaduu Kokiju o kojem smo čuli fantastične priče. Nadali smo se da ćemo malo porazgovarati s njim, no razgovorljivija je bila njegova susjeda ara. Bilo je jako zabavno. Na kraju smo obišli Titov muzej, pozdravili se s vodičem i krenuli za Dugo Selo.

Vita Dragičević i Anja Piljić, 8. d

objavio: Lada Grdan   datum: 29. 9. 2023.