DAN SJEĆANJA NA VUKOVAR: Paljenje svijeća i performans za učenike 8. razreda

Dan sjećanja na žrtve Vukovara obilježili smo 16. studenoga paljenjem lampiona niz ulicu Josipa Zorića. Toga dana nije ni bilo školskog zvona te smo tako odali počast svim poginulim braniteljima u Domovinskom ratu. Za nas, učenike osmih razreda, peti se sat odvijao i jedan prigodan performans.

Učitelji su nas izveli u predvorje škole te nam podijelili prazne papire. Također, postavili su nam četiri pitanja na koja smo morali odgovoriti i odgovore zapisati. Pitanja su se ticala naših najdražih predmeta, osoba koje volimo te općenito svega onoga što nam je svakodnevno potrebno,  važno i što nas čini sretnima. Voditelj performansa bio je učitelj povijesti i geografije Siniša Kljajić koji je, nakon što smo napisali odgovore, preuzeo sve naše papire.

Nakon toga smo posloženi u kolone krenuli prema školskom igralištu. Tako smo i stali, u pet kolona, jedan iza drugoga, te potpuno zbunjeni i uzbuđeni očekivali što će se dalje događati. Učitelj je, na naše veliko iznenađenje, zapalio sve naše odgovore te smo svi plamen gledali u nevjerici.

Tijekom tog prvog dijela performansa učitelj se prema nama postavio vrlo strogo, a nama nije bilo jasno zašto se tako ponaša. Stajali smo tamo neko vrijeme, sve dok papiri nisu potpuno izgorjeli, a mi dobili dopuštenje za povratak u predvorje. Vratili smo se u tišini te potpuno zbunjeni čekali objašnjenje cijele situacije. Nakon kratkog razgovora i analize naših dojmova i osjećaja, učitelj nam je objasnio da je ovaj performans trebao dočarati situaciju u Vukovaru tijekom Domovinskog rata te nam pokazati kako su se osjećali oni koji su preko noći izgubili sve.

Na kraju smo pogledali informativni video o padu grada Vukovara te poslušali „Priču o gradu“ Siniše Glavaševića koja nas je jako pogodila. Tijekom interpretacije učenik Matija Belužić iz 8. b razreda zapalio je svijeće za sve poginule. Naučili smo da moramo cijeniti sve što imamo pa i najmanje, naizgled sitne, stvari.

Emanuela Kelić i Valentina Korajac, 8. d

objavio: Krešo Urek   datum: 20. 11. 2018.

7. d razred:

utorak, 26. 3., u 18.30 sati u učionici broj 14.

« Ožujak 2024 »