„GALOVIĆEVA JESEN“: Nikola Jadanec iz 8. c s pjesmom „Pauk“ pozvan na dodjelu nagrada „Mali Galović“

Međunarodni književni festival „Galovićeva jesen“ ove se godine održao po 25. put u Koprivnici u čast našeg književnika Frana Galovića. Na festivalu tijekom tri dana zainteresirani posjetitelji mogu sudjelovati u književnim susretima, javnim čitanjima, okruglim stolovima, predstavama i sl., no završna svečanost posebni je doživljaj jer se tada proglašavaju dobitnici nagrada „Fran Galović“ za „odrasle“ i „Mali Galović“ za učenike. Pjesma „Pauk“ našeg učenika 8. c razreda Nikole Jadanca, pod mentorstvom učiteljice hrvatskoga jezika Darije Sever, ušla je u najuži izbor za najbolji književni rad te su Nikola i mentorica Sever pozvani na svečanost. U nastavku pročitajte pjesmu „Pauk“ i Nikolin izvještaj s festivala.

U subotu, 27. listopada, bio sam u gradu Koprivnici na dodjeli nagrada „Mali Galović“. Tamo je, također,  bilo puno književnica i književnika koji su došli iz različitih zemalja i država. A ovo su neki od njih: pjesnikinja Myriam Diocretz iz Čilea, profesor kreativnog pisanja i autor pet knjiga Jeffery Renard Allen iz Chicaga, književnik Marek Šindelka iz Češke, informatičar koji se bavi kazalištem i književnošću Kristian Koželj iz Slovenije te naši književnici i pjesnici Julijana Adamović, Nada Mihoković-Kumrić, Livija Reškovac i Dragutin Feletar.

Na literarni natječaj „Mali Galović“ prijavilo se 107 radova, među kojima 33 pjesme i 74 radova u prozi. U moju je školu prije tjedan dana stigla obavijest da je moja pjesma „Pauk“ ušla u užu konkurenciju za nagradu „Mali Galović“. U finale smo ušli još sedam učenika i ja, a prijavili su se učenici iz cijele Hrvatske, iz osnovnih i srednjih škola.

Na završnog svečanosti gosti su prvo čitali svoje priče i pjesme, a zatim je uslijedilo proglašenje tko je dobio nagradu Fran Galović za odrasle pisce i književnike. Nagradu je dobila pjesnikinja iz Siska Monika Herceg za zbirku pjesama „Početne koordinate“.

Iako nisam osvojio nagradu „Mali Galović“, ipak sam dobio čak devet knjiga. Jednu sam poklonio mojoj učiteljici hrvatskoga jezika Dariji Sever, jer ona nije mogla doći na dodjelu za nagradu. Zapravo, baš sam se dobro proveo.

Nikola Jadanec, 8. c

Pauk

Pauk je malo sitno biće,

Čak ni pčele mu ne sliče.

Marljivo radi dok mrežu plete,

A sitna mušica se u nju uplete.

Raznih boja, s osam nogu

U mrežu se svoju uplesti ne mogu.

Od njega stalno vrište i bježe,

Od glave do pete se naježe.

Ali kad shvatiš da je zanimljiv i sladak,

Pomazi ga te ćeš vidjeti da je i gladak.

Nikola Jadanec, 8. c

objavio: Krešo Urek   datum: 6. 11. 2018.