IZLET U GRAZ: O čokoladi i gradskim legendama

U petak, 4. svibnja, učenici naše škole koji pohađaju izbornu nastavu njemačkoga jezika s učiteljicama njemačkoga jezika Silvanom Piljić i Anastazijom Šafran Tepeš, učiteljicama hrvatskoga jezika Darijom Sever i Marijanom Balšić te vjeroučiteljicom Željkicom Bradarić posjetili su Austriju. U nastavku pročitajte putopis Radoznalih reporterki Gabriele Perković i Petre Kruhak iz 7. b razreda.

Naše prvo odredište bila je tvornica čokolade Zotter. U obilazak tvornice uveo nas je kratki, ali zanimljiv film o proizvodnji čokolade i zapravo nastanku cijele tvornice. Dobili smo keramičke žličice kojima smo duž cijele tvornice isprobavali razne čokoladne proizvode. Kroz staklo promatrali smo kako radnici proizvode čokoladu od sirovine kakaovca do konačnog proizvoda. Sve što smo vidjeli mogli smo i kušati. Bilo je puno čokoladnih fontana do različitih vrsta čokolade.

Izložene čokolade bile su raspoređene prema postotku kakaovca u njima te smo kušali i one koje sadrže 100% kakaovca. Te su bile jako gorke. Kušali smo sve vrste čokolade pa čak i čokoladne crve, čokoladu s ribom, čilijem i različitim vrstama voća. Sladili smo se i čokoladnim mliječnim shakeovima  koji su doista najukusniji. Na kraju, one najfinije čokolade mogli smo kupiti i ponijeti u Hrvatsku kako bismo počastili naše drage osobe ili sami sebe.

Drugo odredište bio je predivan Graz. Posjetili smo mnoge povijesne građevine i čuli zanimljive priče i legende o povijesti grada. Jedna od upečatljivih zanimljivosti bio je snjegović od mramora koji, zamislite, može preživjeti i najtoplija ljeta. On simbolično prikazuje tugu onih  snjegovića koji se tope. Vidjeli smo i razgledali Kulu pomirenja. Kula pomirenja skriva priču o dva čovjeka koji se posvađaju i krenu različitim putevima kako bi se na vrhu Kule ponovno sreli i pomirili. Tako se i dandanas posvađani u Kuli izmiruju.

Posjetili smo i toranj sa satom Schlossberg koji se nalazi na najvišoj točki Graza. Uspinjali smo se velikim brojem stepenica, ali svaki korak je bio vrijedan krasnoga pogleda na Graz. Legenda nastanka brijega usred Graza govori o tome kako su stanovnici grada sklopili dogovor s vragom da im on napravi brdo radi boljeg strateškog položaja. Jedino što je vrag tražio bilo je to da prva duša koja se popne na tu uzvisinu postane njegova. Vrag je otišao po gromadu i nakon toga shvatio da je Uskrs te da on sam nema nikakve moći. Razljutio se i bacio gromadu na Graz. Jedan maleni dio gromade  odvojio se i oblikovao jedno manje brdo, a ostatak gromade zapravo je brijeg na koji smo se popeli. Tako su, zahvaljujući Uskrsu, stanovnici nadmudrili vraga.

Zanimljivo je i to da Graz tijekom povijesti nikada nije bio osvojen od strane neke neprijateljske vojske. Zadnje što smo posjetili u Grazu bio je glavni trg Hauptplatz koji je stvarno divan, s puno trgovina i znamenitosti.

Nažalost, to je bio kraj našeg putovanja te smo se bez gužve i problema uspješno vratili nazad u naše Dugo Selo.

Gabriela Perković i Petra Kruhak, 7. b

objavio: Krešo Urek   datum: 8. 5. 2018.