TERENSKA NASTAVA: „Gornjogradske priče“ za četvrte razrede

Učenici četvrtih razreda 28. ožujka boravili su na terenskoj nastavi „Gornjogradske priče“ u Zagrebu. U šetnji Gornjim gradom, uz vodstvo kostimiranih glumaca, upoznali su najvažnije ličnosti i lokacije iz povijesti Zagreba kao i oživljene likove iz slavnih romana o zagrebačkoj prošlosti. Atelijer Meštrović ugostio ih je radionicom na kojoj su razgledali i crtali djela našeg poznatog kipara.

„Gornjogradske priče“ za četvrte razrede

Učenici 4. razreda zadnji dan prije praznika proveli su u Zagrebu na Gornjem gradu. Osim programa „Gornjogradske priče“, posjetili smo i Atelijer Meštrović te upoznali djela našeg velikog kipara. Sudjelovali smo u radionici na kojoj je zadatak bio nacrtati jedan od eksponata. Te je radove naša učiteljica zalijepila na plakat. Razgledavanjem Gornjeg grada vodilo nas je dvoje glumaca koji su se kostimirali u povijesne ili imaginarne ličnosti iz prošlosti grada. Učenici su bili podijeljeni u 2 ceha: krojače i srebrnare. Uručene su nam cehovske zastave i pregače. Kralj Bela IV. nas je pored Lotrščaka prihvatio kao slobodne građane. Manda nam je ispričala o nastanku imena Zagreb, a Magda priču o Dori Krupićevoj. Katarininim trgom proveo nas je pater Petar Vragović, koji nam je ispričao kako je nastala isusovačka gimnazija. Svim razredima uručene su Potvrde o slobodi.

Ivona Glavaš, 4. d

Izlet na Gornji grad i „Gornjogradske priče“

U srijedu, 28. ožujka, posjetili smo Gornji grad . Kada smo došli u Zagreb, krenuli smo prema Griču. Tamo smo sreli kostimirane vodiče. Podijelili su nas u dvije grupe. Svaka je grupa potom krenula svojim putem. Krenuli smo do prvog lika, kralja Bela IV., koji nam je ispričao što znači svaka od tih kartica. Manda nam je pričala o banu Josipu Jelačiću i njegovom bratu kako su se posvađali i obojica preminuli. Krenuli smo do glumca svećenika P. Vražića i s njime otišli do crkve sv. Katarine. Ispričao nam je detalje o postanku prve gimnazije i kasnije sveučilišta. Kod Kamenitih vrata sreli smo Doru iz „Zlatarovog zlata“. Na Markovom trgu nas je „prepao“ Petrica  Kerempuh, koji nam je ispričao događaje iz života Matije Gubeca. Protumačio nam je i grbove na krovu Markove crkve.

Aurora Mamuza, 4. c

Terenska nastava „Gornjogradske priče“

Dana 28. ožujka svi četvrti razredi išli su na izlet u Zagreb. Išli smo slušati „Gornjogradske priče“. Nakon polusatne vožnje autobusom, stigli smo u Zagreb i popeli se na Gornji grad. Tamo su nas dočekali glumci koji su nas vodili ulicama. Kad su nas podijelili u skupine, kralj Bela IV. je podijelio kartice nekim učenicima. Predao nam je i Zlatnu bulu - dokaz o slobodnim građanima. Onda nas je poslao Mandi s Manduševca. Ona nam je ispričala priču vezanu za početke Zagreba. Manda nas je poslala na Trg Katarine Zrinske gdje nas je dočekao isusovac koji nam je ispričao kako je nastala gimnazija u Zagrebu 1607. Nju kao prethodnicu Zagrebačkog sveučilišta osnovali su upravo isusovci. Kod kipa Dore Krupićeve poslušali smo priču o Kamenitim vratima. Na Markovu trgu sreli smo Petricu Kerempuha te pogledali predstavu o Matiji Gubecu. Na satu smo izradili plakat o našim doživljajima .

Iva Pašalić, 4. d

objavio: Krešo Urek   datum: 11. 4. 2018.