INTEGRIRANI DAN: Vrijednosti materinskog jezika u 4. d

Povodom Međunarodnog dana materinskog jezika 21. veljače u 4. razredima organizirane su različite aktivnosti. U 4. d pod vodstvom učiteljice Aleksandre Vajzović Carić proveden je integrirani dan o značaju materinskog jezika u odgoju od najranije dobi. Učenici su razgovarali o svojim prvim izgovorenim riječima te o riječima koje su upoznali odrastajući u svome mjestu. Na satu Hrvatskoga jezika čitali su tekst „Svjetski dan materinskog jezika“ i samostalno izradili prezentaciju o našem jeziku i dijalektima kao obliku čuvanja „malih“ jezika i kulturne baštine. Likovnu kreativnost pokazali su izradom pločica sa slovima glagoljice, a svoja rana iskustva na materinskom jeziku opisali su u sastavcima.

Od prve izgovorene riječi do prve pročitane knjige

Moje riječi kad sam bila mala bile su jako smiješne, ali prva i moja najdraža riječ je bila „mama“. Bila sam mala djevojčica pa se ne sjećam ostalih riječi. Prve rečenice počela sam sastavljati s napunjenih godinu dana. Kasnije sam krenula u vrtić i tamo naučila puno novih riječi. Prva slova također sam naučila u vrtiću. Prvu knjigu pročitala sam s 5 godina, a omiljena knjiga tada mi je bila „Ružno pače“. Otada sam zavoljela čitanje i upoznavanje novoga.

Ivona Glavaš, 4. d

Ne sjećam se prve izgovorene riječi, ali jedna od prvih je bila „titi“ što je značilo „striko“. Tu riječ ponekad koristim i danas. Cijele rečenice sam počela izgovarati već s godinu i pol, a majka mi ponekad kaže da se otada „ne gasim“. Prva slova počela sam razlikovati s 3 i pol godine. Prva knjiga koju sam upoznala bila je „Bajke braće Grimm“. Obožavala sam tu knjigu i roditelji su mi čitali svaki dan. Prva knjiga koju sam samostalno pročitala bila je „Pale sam na svijetu“.

Iva Pašalić, 4. d

Prva riječ koju sam izgovorila bila je „mama“ ili „tata“. Cijele rečenice počela sam izgovarati s napunjenom prvom godinom. Slova sam upoznala u maloj školi u vrtiću i kasnije u školi. Prvo slovo koje sam napisala je bilo slovo „h“. Čitati sam počela u prvom razredu. Dok sam bila mala, mama i tata su mi čitali priče. Sjećam se „Crvenkapice“ koju sam voljela. I to jako! Prva knjiga koju sam pročitala bile su „Bajke“. Jako mi je drago što se sjećam svoga djetinjstva!

Klara Nikolić, 4. d

objavio: Krešo Urek   datum: 1. 3. 2018.