DAN JABUKA: Integrirani dan u nižim razredima!

U petak, 20 listopada, na nastavi nižih razreda obilježen je Dan jabuka integriranim danom koji je kroz temu jabuke povezivao sve predmete. Radu u skupinama, igri i kušanju jabuka i jabučnih proizvoda najviše su se razveselili prvašići. U nastavku pročitajte osvrt učiteljice 1. c razreda Petre Relić.

Svaku skupinu dočekao je plakat u obliku jabuke te u bojama karakterističnih za poznato voće – crveni, narančasti i zeleni. Dan smo započeli zagonetkom na temu jabuke te pročitali pjesmu Vesne Parun „Jabučica“. Nakon interpretacije pjesme slijedio je razgovor o jabuci.

Zašto jabuku zovemo kraljicom voća? Što sve možemo napraviti od jabuka? Za što je još dobra jabuka? Zašto kažemo „Jabuka na dan – doktor iz kuće van“? Je li važno jesti jabuke?

Učenici su podijelili svoje znanje i naučili nešto novo o jabukama, primjerice – jabuka čisti zube, pomaže kod grlobolje i opeklina, puna je vitamina… Sve je to bilo polazište za skupinski oblik rada u kojem su učenici izrađivali plakate. Svaka je skupina imala drugačiji zadatak. Jedna je skupina izrađivala plakat o pjesmi „Jabučica“, druga o povezanosti jabuke sa zdravljem, treća o tome zašto vole jesti jabuke, četvrta o voćnjaku u kojem rastu jabuke,  jabučnjaku i peta o načinima uporabe jabuke u prehrani. Svi su se uključili u rad, surađivali i jako se trudili da njihovi plakati budu što ljepši i uspješnije izrađeni.

Jabuka je bila središnji motiv kroz koji su učenici naučili izražavati se tonovima boja u  tehnici akvarela i uljepšali razredni pano jabukama u tonovima crvene i zelene boje.

Tijekom rada, učenici su uživali u okusima, mirisima i bojama jabuka konzumacijom domaćih, neprskanih jabuka, čipsa od jabuka i jabučnog soka. Nije izostala ni pjesma pa smo slušali dječju pjesmu „Jabučice crvena“ koja se jako svidjela učenicima. Za vrijeme odmora, učenici su od lišća (koje su sami prikupili u školskom vrtu) izrađivali haljinu vile Jesenke koja nam je donijela jesenske plodove, a među njima i ukusnu, zdravu jabuku.

Učenicima se jako svidio ovakav način rada, čemu je pridonijela i činjenica da su jabuku doživjeli svim osjetilima. Nekima se toliko svidjelo, a vrijeme proletjelo, da su poželjeli ostati u školi još barem jedan sat. Tome svjedoče i vrlo uspješni radovi koji uljepšavaju razredne panoe, ali i radostan osmijeh na učeničkim licima.

Petra Relić, učiteljica 1. c razreda

objavio: Krešo Urek   datum: 2. 11. 2017.

7. d razred:

utorak, 26. 3., u 18.30 sati u učionici broj 14.

« Ožujak 2024 »