DAN EUROPE: Predstavljen projekt Povijesno-zavičajne skupine „Dugoselski zdenci“

Dan Europe obilježen je u utorak, 9. svibnja, u organizaciji OŠ „Ivan Benković“ i ravnatelja Branka Goleša u gradskoj Velikoj vijećnici uz domaćine gradonačelnika Stipu Velića i zamjenika gradonačelnika Pavu Jakovljevića. U raznolikom i bogatom programu sudjelovali su članovi Povijesno-geografske skupine pod vodstvom učiteljice geografije Marine Periše, gosti iz OŠ prof. Franje Viktora Šignjara iz Virja koji su, pod vodstvom ravnateljice Marice Cik Adaković, predstavili svoje školske projekte vezane za kulturnu baštinu Virja, dr. sc. Juraj Belaj, autor knjige „Templari i Ivanovci na Zemlji svetog Martina“ koji je održao predavanje o tragovima templarske prisutnosti na Martin bregu te polaznici Povijesno zavičajne skupine naše škole pod vodstvom učiteljice povijesti Zdenke Knežić, koji su predstavili projekt „Zanemarena baština“. U nastavku pročitajte izvještaj Ivane Karas, 7. c.

Dan Europe u Dugom Selu

U utorak, 9. svibnja, mi, članice Povijesno-zavičajne skupine, naša voditeljica Zdenka Knežić, ravnateljica Mara Mamuza i školski knjižničar Ivan Klasnić okupili smo se u predvorju škole i uputili se prema gradskoj Vijećnici, gdje nam se pridružila i knjižničarka Lada Grdan, kako bismo obilježili „Dan Europe“.

Kada smo stigli u prigodno uređenu Vijećnicu, smjestili smo se na svoja mjesta i nestrpljivo čekali početak programa. U ime organizatora prvo nam se obratio ravnatelj OŠ “Ivan Benković“ Branko Goleš koji ej pozdravio prisutne i svima čestitao „Dan Europe“.

U prvoj točki, pod vodstvom učiteljice hrvatskoga jezika Dragane Radovan Marković, nastupile su učenice iz OŠ „Ivan Benković“ i naše škole i recitacijama pjesama poznatih hrvatskih pjesnika na sva tri dijalekta prikazale raznolikost jezika u Hrvatskoj. Među recitatorima nastupile su učenice 8. e razreda naše škole Martina Ćorluka s pjesmom Ivana Gorana Kovačića „Mali pot“ i Laura Širol s pjesmom Antuna Gustava Matoša „Maćuhica“.

Došao je i naš red, odnosno red na našu Povijesno-zavičajnu skupinu. Sve nas četiri predstavnice Skupine i učenice 7. razreda – Petra Arnuš, Iva Kalaica, Lucija Tečić i ja, Ivana Karas – imale smo veliko uzbuđenje i malu tremu pred nastup. Predstavile smo naš projekt „Dugoselski zdenci“ kojim smo željele ukazati na vrijednost i potrebu restauracije starih zdenaca na našem području. S tim projektom sudjelovale smo i u natječaju „Zanemarena baština“, koju je raspisao HRT u sklopu emisije „Školski sat“, te osvojile 3. mjesto.

Nakon nas, nastupili su učenici i učitelji iz Osnovne škole prof. Franje Viktora Šignjara iz Virja, a najviše nam se dojmi nastup učenika u narodnoj nošnji koji je odglumio odličan monolog na kajkavskim dijalektu. Potom su uslijedile prezentacije njihovih projekata o virovskim narodnim nošnjama i najpopularnijim imenima na području Virja od 18. stoljeća pa sve do današnjih dana.

Uslijedila je potom i prezentacija učenika i učiteljica iz OŠ „Ivan Benković“ koji su povezali Maltu i Dugo Selo upravo zbog zajedničkog zaštitnika – svetog Marina. Nakon stanke poslušali smo i dr. sc. Juraja Belaja iz zagrebačkog Instituta za arheologiju koji je održao interesantno predavanje o templarima i ivanovcima koji boravili na području Dugog Sela, Božjakovine i Brckovljana.

Bilo nam je jako zanimljivo, naučili smo puno novoga, a najponosniji smo na naš projekt.

Ivana Karas, 7. c

objavio: Krešo Urek   datum: 13. 5. 2017.

7. d razred:

utorak, 26. 3., u 18.30 sati u učionici broj 14.

« Ožujak 2024 »