SVJETSKI DAN ŠEĆERNE BOLESTI: Život s dijabetesom u 3. d razredu

Svjetski dan šećerne bolesti obilježen je 14. studenog u 3. d razredu u kojem jedna od učenica boluje od dijabetesa. Naša draga Dora Marošan svojim je prijateljima na satu razrednika pričala o sebi i svome životu sa dijabetesom. Objasnila je kako je otkrila svoju šećernu bolest, što sve jede te na koji način mjeri i regulira šećer. Učenici su upoznati za Dorinom bolešću i svakodnevno s njom prate njezin šećer na malom aparatu kojeg Dora nosi u školu. Učenica je svojim prijateljima s veseljem ispričala sve o sebi, a što su sve učenici napisali o svojoj prijateljici, pročitajte u nastavku.

Dijabetičarka Dora

Moja prijateljica Dora veliki je borac. Kada je imala pet godina, otkrila je da ima dijabetes. Pokazala nam je postupak „pikanja“ i gdje se sve smije „pikati“ po tijelu. Objasnila nam je što je to inzulin. Rekla nam je da postoji jedna „pikica“ koja ju ''diže'' ako joj padne šećer i ako ostane bez svijesti. Dora mora jesti redovito, a to je sedam puta dnevno, a hrana mora biti raznolika i stalno mora mjeriti šećer. Za mjerenje šećera u organizmu služi joj jedan mali aparat. Dora je jako hrabra djevojčica i za mene je ona mali heroj.

Luka Štivičić, 3. d

Dan dijabetičara

Dan dijabetičara obilježava se 14. studenog. Naša prijateljica Dora ima dijabetes kojeg je dobila sa pet godina. Pričala nam je o dijabetesu i pokazala „pikice“. Također je rekla da ne smije jesti hranu koja ima puno šećera poput čokolade sa šećerom, bombona i slično. Osjeća se malo tužno kad drugi jedu šećer, a ona ne smije. Poručila nam je da ne smijemo jesti puno slatkiša.

Lovro Riha, 3. d

Naša dijabetičarka Dora

U na razred ide učenica Dora koja ima dijabetes. U subotu, 14. studenog, obilježavao se Dan dijabetičara pa smo odlučili da nam Dora u ponedjeljak priča o sebi i životu s dijabetesom. Rekla je da je sa pet godina išla vaditi mandule i tada saznala da ima dijabetes. Dijabetes je dobila jer je jela puno slatkiša. Rekla je da biti dijabetičar i nije tako loše jer se hraniš zdravom hranom i ne jedeš slatkiše.

Dijabetes je bolest koja se ne prenosi i ništa ne boli. Nekim ljudima dijabetes se ne može izliječiti. Dora nam je rekla da su se neki ljudi dosjetili i slatkiša za dijabetičare te dječjeg krstarenja na kojemu se druže sva djeca sa dijabetesom na koje će Dora ići sa deset godina.

Dnevno se Dora „pika“ šest puta, a jede sedam puta na dan. Dorina poruka je: ''Dragi prijatelji, ne jedite puno slatkiša jer ćete biti zdraviji!'' Dora je drukčija od mene, ali to me ne sprječava da joj budem prijateljica. Svi oni koji ovo čitaju neka znaju da te bolest prijatelja ili prijateljice ne smije spriječiti da budeš najbolji prijatelj!

Ana Matoš, 3. d

objavio: Krešo Urek   datum: 20. 11. 2015.

7. d razred:

utorak, 26. 3., u 18.30 sati u učionici broj 14.

« Ožujak 2024 »