ČITANJE U ZAJEDNICI: Posjet vrtiću, susret s pjesnikinjom, izrada enciklopedije i panoa

U tjednu iza nas organizirano je nekoliko aktivnosti za poticanje čitanja. Skupina učenika petih razreda posjetila je predškolske ustanove i polaznicima čitala bajke. Mali knjigoljupci izradili su pano o važnosti čitanja. Učenici trećih razreda izrađivali su dječju enciklopediju, a za prve je razrede organiziran susret s pjesnikinjom Dragicom Pjevac. Trodnevni program započeo je u utorak posjetom Dječjem vrtiću Dugo Selo.

Ondje su učenici volonteri čitali bajke braće Grimm po uvježbanim ulogama. Skupinu je sačinjavalo sedmero učenika: Petra Arnuš, Kristina Blažević, Nikolina Pervan, Petra Mokos, Pamela Žilić, Ivan Mustafić i Ana Filipović. S istim zadatkom, u društvu pedagoginje Martine Jenik Pelivanović i defektologinje Natalije Hrnkaš, u Dječji vrtić Buba Biba upućena je druga skupina učenika: Boris Grgić, Luka Karačić, Lorena Kedmenec, Filip Martinović, Franko Lulić te Lana i Rea Krznarić. Ideja javnog čitanja u predškolskim ustanovama obradovala je i naše učenike i malu publiku u vrtiću. Voditeljica izvannastavne skupine Mali knjigoljupci Natalija Hršak osmislila je kreativni zadatak za učenike prvih razreda. U knjižnici su izradili pano s porukama o važnosti čitanja. Opsežniji zadatak izrade razredne enciklopedije nastao je u suradnji s učiteljicama trećih razreda. Naime, svaki je učenik napravio vlastiti prilog za enciklopediju, jednu stranicu posvećenu temi po svome izboru uz dodatak crteža ili fotografije te popratnog teksta. Potom je manja skupina učenika u knjižnici posložila prikupljene natuknice, razvrstala ih po temama i abecedi, izradila korice - i enciklopedija je bila gotova! Susret s dugoselskom pjesnikinjom Dragicom Pjevac za učenike prvih razreda organiziran je u petak i protekao je u razgovoru s djecom te čitanju odabranih pjesama.

objavio: Marijana Pleše   datum: 28. 4. 2015.